‚Blbě jsme se pochopili‘. Zveřejňování platů ve firmách nechystám, vyvrací Marksová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
České firmy s více než 50 zaměstnanci by brzy měly zveřejňovat průměrnou mzdu, kterou vyplácejí na jednotlivých pozicích. Tato informace vyvolala vlnu nevole a kritiky především u firem, které nástroj označily za rizikový. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) pro Echo24.cz ale odmítla, že by takový návrh, jehož cílem by mělo být odstranění rozdílů v platech mužů a žen, chystala.
„Žádný takový závazný návrh v tuto chvíli nepřipravujeme. Neřešilo se to ani na pondělním jednání vlády. My jsme se s Hospodářskými novinami trochu blbě pochopili, psali to narychlo a po telefonu,” uvedla pro Echo24.cz. Hospodářské noviny ve svém pondělím vydání napsaly, že na doporučení Evropské komise jednotlivé členské státy přijímají pravidla, kterými mají ztransparentnit rozdíly v platech mužů a žen. Češi v tomto žebříčku vykazují 3. nejvyšší rozdíl v odměňování v EU – 22 %.
Marksová uvedla, že ministerstvo do zákoníku práce pouze doplnilo paragraf, který výslovně dává inspekci práce za úkol kontrolovat také rozdíly odměňování mezi ženami a muži. Inspekce k tomu obdrží i speciální metodiku, jak rozdíly v platech hledat a najít. „K tomu máme ještě projekt ‘22 % k rovnosti’, který je určený pro stávající i ucházející se zaměstnankyně, firmy a instituce. Účast v něm je ale dobrovolná,” řekla Marksová.
V souvislosti s projektem ‘22 % k rovnosti‘ bude zpřístupněna také on-line mzdová a platová kalkulačka a manuál pro vyjednávání o mzdě. „Chystáme také osvětovou kampaň nebo vzorová ustanovení kolektivních smluv. Zásadní je bezplatné zpřístupnění elektronického nástroje Logib-CZ, který firmám umožní objektivně vyčíslit rozdíl v odměňování. My jim poté nabídneme spolupráci při řešení případných nerovností a pomůžeme nastavit opatření pro dodržování zákonné povinnosti stejné odměny za stejnou práci tytéž hodnoty,” dodala ministryně.
Doporučením EK si nicméně některé evropské státy vzaly k srdci. Jak uvádí Hospodářské noviny, ve Finsku, Estonsku nebo Irsku mohou o informaci ohledně platu svého kolegy požádat zaměstnanci všech firem nebo úřadů. V Rakousku, Švédsku nebo na Kypru má zase toto právo jen ombudsman, případně inspekce práce. Němci tento měsíc rozhodli, že zeptat se na plat kolegů a kolegyň budou moci lidé ve firmách, které mají přes 200 zaměstnanců.