Jazykový zákon KSČM

Komunisté navrhli zákon na ochranu češtiny. Chybu obsahuje už v první větě

Jazykový zákon KSČM
Komunisté navrhli zákon na ochranu češtiny. Chybu obsahuje už v první větě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci KSČM opět navrhli jazykový zákon. Jeho cílem je poskytnout češtině zákonnou ochranu jako státnímu jazyku, když současné právní úpravy ji podle předkladatelů „na uspokojivé úrovni“ nechrání. Předloha, jak upozornili někteří uživatelé sociálních sítí, obsahuje chybu už v první větě návrhu zákona. K podstatnému jménu mužského rodu „Parlament“ autoři vztáhli přechodník „vycházejíc“, s koncovkou pro ženský a střední rod čísla jednotného.

Měli použít „vycházeje“, s koncovkou pro mužský rod čísla jednotného. 

Předkladatelé uvedli, že o pochybení vědí, situaci označili za nepříjemnou. Je pravděpodobné, že budou navrhovat opravu chyby v dalším schvalovacím procesu. Druhou možností je stažení celého návrhu ze Sněmovny a jeho nahrazení správným zněním. 

Návrh zákona je poměrně stručný, má čtyři paragrafy. V úvodu se píše o českém jazyku jako o nejdůležitějším znaku svébytnosti českého národa, nejvzácnější hodnotě jeho kulturního dědictví, o výrazu suverenity České republiky a o všeobecném dorozumívacím prostředku jejích občanů. 

Češtinu by zákon zakotvil jako státní jazyk, jenž má přednost před ostatními jazyky, které se v Česku používají. Zákon by na druhou stranu neznamenal zásah do jazykového práva českých občanů z národnostních a etnických menšin. Krátce ošetřuje také užívání češtiny v mezinárodním styku, řídilo by se mezinárodními smlouvami.

Předlohu nejprve projedná vláda. Rozhodne o ní Parlament. Širší jazykový zákon komunisté navrhli i s peněžitými sankcemi pro případy jeho porušování v minulém volebním období. Tehdejší vláda označila návrh za nadbytečný, Sněmovna jej do konce volebního období ani nezačala projednávat. Nynější předloha má, jak stojí v důvodové zprávě, „rámcovým způsobem kodifikovat platné právní normy a zvyklosti“.

,