Ministerstvo opět prohledá e-maily Clintonové, soud zajímá útok v Benghází
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Neúspěšná kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová má opět problém kvůli své kauze s používáním soukromého mailu namísto vládního. Americký soud totiž nařídil ministerstvu zahraničí, aby se znovu pustilo do prohledávání pošty Clintonové, a hledalo zprávy týkající se útoku v libyjském Benghází, kdy až 150 ozbrojenců zaútočilo na americký konzulát a zabilo čtyři Američany, včetně velvyslance Christophera Stevense. Informuje o tom server Politico.
Nařízení ministerstvu zahraničí vydal soudce Amit Mehta. Podle něj se ministerstvo v době vyšetřování nesnažilo tak, jak mělo, a nařídil tak další hledání zpráv. Clintonová, která v té době zastávala funkci ministryně zahraničí, v nich měla psát o útoku na americký konzulát 11. září roku 2012. Během útoku zemřeli čtyři Američané, mezi nimi i americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens. Ministerstvo zajímají především o zprávy týkající se právě tohoto útoku. Clintonová totiž podle příbuzných obětí zavinila jejich smrt právě používáním soukromého e-mailu pro přísně tajnou komunikaci namísto vládního.
Ministerstvo od prosince 2014 prošlo přibližně 30 tisíc zpráv, které mu Clintonová předala poté, co výbor zabývající se incidentem v Benghází zjistil, že Clintonová v době působení na ministerstvu ke komunikaci používala pouze svůj soukromý e-mail, nikoliv pracovní. Později ministerstvo prošetřilo další desítky tisíc mailů, které při vyšetřování Clintonové získala FBI. Podle serveru Politico získalo ministerstvo 348 zpráv týkajících se útoku v Benghází, které byly poslány bývalé ministryni či je poslala sama.
Podle soudce Mehty však hledání ministerstva zahraničí nebylo dostatečné, protože dosud prošlo pouze zdroje mimo ministerstvo. Zhlédnuté zprávy byly pouze od FBI, Clintonové a jejích asistentů Humy Abedinové, Cheryl Millsové a Jakea Sullivana. Ministerstvo však podle soudce neprohledalo vládní e-mailové servery – state.gov.
„Pokud ministryně Clintonová poslala mail týkající se Benghází Abedinové, Millsové či Sullivanovi na jejich vládní e-mail, nebo pokud jí jeden z nich poslal mail prostřednictvím vládního e-mailu, tak by server ministerstva měl zprávu zachytit a uložit. Ministerstvo má tedy povinnost prohledat svůj vlastní server kvůli těmto záznamům,“ uvedl Mehta.
Podle právníků ministerstva spravedlnosti, které ministerstvo zahraničí zastupuje, by prohledávání e-mailových účtů bývalých zaměstnanců by mohlo vytvořit špatný precedens. Mehta ovšem uvedl, že případ Clintonové je „specifický, protože není pravděpodobné, že by se v budoucnu znovu stal.“
Skandál se táhne od jara 2015. Tehdy vyšlo najevo, že Clintonová jako šéfka americké diplomacie v letech 2009 až 2013 komunikovala přes soukromou schránku elektronické pošty. Přišlo se na to, když ministerstvo zahraničí požádalo bývalé ministry o zaslání služební elektronické komunikace kvůli archivaci. Clintonová prý předala úřadu 55 000 stránek úředních emailů, které však byly uloženy v její soukromé schránce.