Papež František jmenuje v listopadu 17 nových kardinálů

Papež František jmenuje v listopadu 17 nových kardinálů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Papež František v neděli oznámil, že jmenuje 17 nových kardinálů. Slavnostní ceremonie se uskuteční 19. listopadu, tedy den před koncem Svatého roku milosrdenství. Podle agentury AP noví budoucí kardinálové pocházejí z pěti kontinentů, včetně odlehlých koutů světa, jsou mimo jiné i z Mauricia, Lesotha, Bangladéše či Papuy Nové Guineje.

Kardinálem se v listopadu stane například i Mario Zenari, papežský nuncius v Sýrii, který zůstane i nadále v zemi zmítané občanskou válkou, uvedl papež František. Do řad kardinálů vstoupí například i Dieudonne Nzapalainga ze Středoafrické republiky, madridský arcibiskup Carlo Osoro Sierra či Sergio da Rocha, který je arcibiskupem brazilské metropole Brasília.

Papež František - FOTO: Flickr.com

Mezi sedmnácti nově oznámenými kardinály jich je 13 mladších osmdesáti let, což je věková hranice pro účast na volbě nového papeže. Starším je už nyní albánský kněz Ernest Simoni (88), který strávil za komunistického režimu několik let ve vězení.

František jmenuje kardinály nyní potřetí za dobu svého působení v úřadu papeže od roku 2013. Naposledy uvedl do úřadu nové kardinály loni v únoru, i tehdy pocházeli někteří z velmi vzdálených částí světa. Podle papeže jejich původ odráží zeměpisnou rozmanitost římskokatolické církve.

Kardinálové, jichž má nyní katolická církev 211, jsou blízcí poradci papeže a pomáhají mu například s případnými reformami v církvi. Jejich klíčovou rolí je ale volba jeho nástupce. Volbu provádí kardinálské shromáždění, takzvané konkláve. Kardinálové, kteří mohou novou hlavu katolické církve vybírat, nesmějí v den smrti papeže překročit věk 80 let.

,

9. října 2016