O čem bude mluvit šéf ANO před poslanci tentokrát?

Pavučina výmluv: Jak se měnily výroky Andreje Babiše kolem Čapího hnízda?

O čem bude mluvit šéf ANO před poslanci tentokrát?
Pavučina výmluv: Jak se měnily výroky Andreje Babiše kolem Čapího hnízda?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Andreje Babiše (ANO) čeká perný týden, který může rozhodnout o jeho politickém osudu. Babiš odmítá, že by v souvislosti s farmou Čapí hnízdo spáchal dotační podvod a nechce se dobrovolně vzdát své poslanecké imunity. Lze očekávat, že ve sněmovně přednese další dlouhý projev, kterým se bude snažit očistit. Proto stojí za to připomenout si, jaké argumenty ke kauze Čapí hnízdo v průběhu let použil a jak své výroky měnil.

Poslanci budou rozhodovat o tom, jestli Babiše spolu s Jaroslavem Faltýnkem, 1. místopředsedou hnutí ANO, vydají policii, ve středu. Širší vedení hnutí už dopředu avizovalo, že se za oba své nejvýše postavené muže postaví. Většina poslanců z ostatních stran však podle průzkumu České televize chce hlasovat pro jejich vydání.

Babiš uvedl, že o očekávaných závěrech policejního vyšetřování podezření z dotačního podvodu ví už dlouho. „Já slyším už rok a půl, že budu kriminalizován, že půjdu do vazby, že budu stíhán,“ uvedl před novináři. Spekuluje se, že právě proto hnutí ANO letos v březnu změnilo svůj morální kodex. Zatímco v minulosti kodex nařizoval reprezentantovi hnutí, že musí rezignovat na svou funkci v případě jakéhokoli trestního stíhání, nyní je to pouze v případě obžaloby z úmyslného trestného činu nebo nedbalostního trestného činu v souvislosti s výkonem veřejné funkce.

Morální kodex hnutí také stanoví, že reprezentant ANO nevyužije v případě trestního stíhání poslaneckou nebo senátorskou imunitu a požádá příslušný výbor, aby neprodleně navrhl jeho vydání. Ani to však Babiš s Faltýnkem neudělali. Oba tvrdí, že je žádost o jejich vydání součástí kampaně, která má zdiskreditovat hnutí před nadcházejícími parlamentními volbami. „Je to o tom, aby nám tahle kauza snížila preference, abychom neuspěli ve volbách a aby vlastně tradiční politické strany postavily vládu bez nás,“ řekl Babiš.

Komu patřilo Čapí hnízdo?

Téměř legendární je Babišův výrok, že mu Čapí hnízdo nepatří. „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu,“ pronesl v březnu 2016 pro Novinky.cz. Z obchodního rejstříku však jasně vyplývá, že společnost Farma Čapí hnízdo zanikla sloučením se společností IMOBA, jejímž jediným akcionářem je společnost SynBiol a jediným akcionářem SynBiolu byl v té době podle rejstříku firem právě Babiš.

Andrej Babiš při příchodu na jednání mandátového a imunitního výboru ve středu 30. srpna 2017. - Foto: Jan Zatorsky

Ještě dřív přitom někdejší ministr financí řekl, že Čapí hnízdo je nejlepší projekt, jaký kdy vymyslel. „Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,“ řekl v dokumentu Matrix AB a dodal, že si zde léčí depresi z parlamentu. „Když skončí schůze, jedu rovnou sem,“ uvedl.

Poté, co Babiš prohlásil, že „nemá s Čapím hnízdem nemám nic společného“, že „farma není jeho“ a „neví, komu patří“ také uvedl, že „jméno majitele společnosti, které půjčil 400 miliónů na stavbu farmy, nezná. „Farmu mají, myslím, nějací advokáti,“ řekl. Teprve na mimořádné poslanecké schůzi přiznal, že „farmu Čapí hnízdo vlastnili v rozhodné době jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, který držel podíl odpovídající podílu jeho dvou nezletilých dětí a jeho partnerky“.

To, že Babiš tak dlouho tajil skutečné akcionáře firmy, je zvláštní. Argumenty, že se snažil chránit svou rodinu, akorát vybízí k otázce, před čím se je snažil chránit. „Považuji za absurdní, že někdo chce stíhat moji manželku jenom za to, že prodala akcie svému bratrovi. Já vůbec nechápu, o čem je tady řeč. Anonymizované akcie byly legální. Nechápu, proč by moje rodina nemohla vykonávat práva akcionářů,“ řekl ve středu po jednání imunitního a mandátového výboru.

Šéf hnutí ANO proto po zaslání žádosti policie o jeho vydání začal uplatňovat taktiku, kdy zpochybňuje práci policie. Nejdříve se zaměřil na osobu Pavla Nevtípila, vyšetřovatele, který dostal případ na starosti. „Velmi podezřelé je už to, že to (Nevtípil, pozn. red.) vyšetřuje dva roky a obvinit mě chce dva měsíce před volbami,“ řekl Babiš webu Aktuálně.cz. Nevtípila dále označil za velice kontroverzního policistu, který figuroval v „kauze ukradené firmy Neograph“ a který byl podle Babiše pro vyšetřování Čapího hnízda vybrán cíleně.

Jiří Dolejš (KSČM), člen výboru a zpravodaj v této věci, ale z průběhu tajného jednání prozradil, že se rozhodně nejedná o „akci jednoho policisty“. Uvedl totiž, že se dozorující stání zástupce Pavel Šaroch postavil za průběh předběžného vyšetřování a že konstatoval, že spis je připraven do fáze stíhání. Za Nevtípila se postavil i ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který ve svém prohlášení uvedl, že „si ho osobně za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně váží a má jeho plnou důvěru“.

Později, po jednání výboru, šéf hnutí ANO na tiskové konferenci prohlásil, že policie ve své žádosti zatajila důležité dokumenty. „Je úplně absurdní některé ty argumenty v té žádosti, když policie neustále mluví o nějakých fiktivních smlouvách, když existují písemné smlouvy o převodu akcí, existují písemné protokoly o předání a převzetí akcí a existuje jednoznačné potvrzení, že kupní cena stanovená znaleckým posudkem byla zaplacená bankovním převodem. Ale tohle v žádosti do sněmovny policie neuvedla. Tak se ptám proč?“ řekl Babiš.

Účelový útok před volbami?

Babiše chce policie stíhat v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který Babiš tehdy vlastnil. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila k Agrofertu.

Oba poslanci z hnutí ANO svou vinu odmítají. Policejní žádost označují za účelovou a dávají ji do souvislosti s volbami. Pokud oba politici obhájí v říjnových volbách své mandáty, bude muset o jejich vydání rozhodnout sněmovna znovu.