Summit SNS

Putin: Krym jsme připojili v souladu s Chartou OSN

Summit SNS
Putin: Krym jsme připojili v souladu s Chartou OSN

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bezúspěšně se v pátek v kyrgyzském Biškeku na zasedání zástupců Společenství nezávislých států (SNS) pokusil ukrajinský delegát zablokovat navrhované předsednictví Ruska v této postsovětské organizaci na příští rok. Svůj návrh zdůvodnil ruskou anexí ukrajinského Krymu, uvedla agentura TASS. Vysloužil si tvrdou kritiku ruského prezidenta Vladimira Putina, podle něhož Rusko Krym připojilo v souladu s Chartou OSN.

SNS vzniklo v roce 1991 krátce po rozpadu Sovětského svazu a jeho členy je devět postsovětských států. Ukrajina dokument o členství neratifikovala a má status pozorovatele. Proto dnes Ukrajinu v Biškeku zastupoval pouze velvyslanec v Kyrgyzstánu Mykola Dorošenko.

Velvyslanec navrhl, aby Rusku nebylo svěřeno předsednictví SNS na příští rok, protože anexí Krymu porušuje zásady mezinárodního práva. Ostatní zástupci členských států návrh odmítli a ruské předsednictví schválili.

Na Dorošenkův návrh ostře reagoval Putin, který v Biškeku vede ruskou delegaci. „Rusko nic neanektovalo. Všechno, co se stalo na Krymu, je následek nezákonných akcí jistých ukrajinských politických sil, které zemi dovedly ke státnímu převratu,“ řekl šéf Kremlu. Postup Ruska byl podle něj v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Ukrajina navíc nemá právo navrhovat změny v programu, protože neratifikovala přístupovou smlouvu, řekl Putin.

Zasedání v Biškeku dnes začalo s dvouhodinovým zpožděním, které vyvolal pozdní přílet Putinova speciálu. Moskva věc ponechala bez vysvětlení, podle kyrgyzských úřadů zpoždění vyvolalo nepříznivé počasí. V Moskvě ale byly dnes letové podmínky příznivé.

,

16. září 2016