Rosněfť zrekonstruuje ruské Karlovy Vary, rezidenci carů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Palácový a parkový komplex v Ropše je součástí světového dědictví Unesco v Rusku, jemuž se souhrnně oficiálně říká „Historické centrum Petrohradu a související skupiny památek“. Komplex je ale ve špatném stavu. Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij koncem října oznámil, že si ho pronajme na 99 let stání ropná společnost Rosněfť, která jej opraví.
Ropná společnost má komplex, jenž leží u Petrohradu a byl jednou z rezidencí carské dynastie Romanovců, nejen zrekonstruoval, ale také zpřístupnit turistům, napsal TASS. Tento památník architektury 18.století byl zbudován na příkaz cara Petra I. Velikého (1672 až 1725). Podle panovníkových představ měl připomínat české Karlovy Vary. Za carevny Kateřiny I. Ruska tu postavili dvoupatrový palác podle návrhu italského architekta Bartolomea Rastrelliho. Celý komplex v Ropše sestává z asi dvou desítek budov a parků. Byťna seznamu Unesco, objekty jsou ve své většině ruiny.
Po palácovém převratu sem byl roku 1762 převezen svržený car Petr III. Byl tady vězněn a zemřel za nejasných okolností, údajně při hádce s důstojníky, kteří ho střežili. Po říjnové revoluci roku 1917 bolševici palác zestátnili. Bývalé zařízení dvora začalo sloužit jako místo k chovu ryb, drůbeže a dobytka. V prostorách se usídlily i jiné podniky.
V roce 1944, za 2. světové války, palác podpálily ustupující německé jednotky. Po porážce nacistického Německa sovětský stát Ropšu zrekonstruoval. Nastěhovala se sem jednotka letectva a později prapor chemické ochrany leningradského vojenského okruhu. Koncem šedesátých let se komplex stal státem chráněnou památkou, v následujícím desetiletí vojáci odešli a objekt byl zakonzervován.
Na konci osmdesátých a začátkem devadesátých let komplex, který spadá pod správu Petěrgofu (Petrodvorce), dále poškodilo několik požárů. Roku 2015 se v obloukové hale zřítilo pět sloupů. Stát vyčlenil na opravy paláce Ropša v přepočtu zhruba sedm milionů korun. Některé objekty včetně mostů či vodárny jsou ale navždy ztraceny. Celkové náklady na rekonstrukci palácových objektů a parků by mohly dosáhnout pěti miliard rublů, v přepočtu téměř dvou miliard korun.