Země G7 chtějí s Ruskem docílit řešení syrské krize bez Asada
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sedm velkých světových ekonomik sdružených ve skupině G7 v úterý zvolilo smířlivý přístup vůči Rusku v souvislosti s konfliktem v Sýrii. Chtějí povzbudit Moskvu, aby souhlasila s politickým řešením krize, které ale nepočítá s tím, že by syrský prezident a ruský spojenec Bašár Asad zůstal u moci. Vyplývá to z výroků ministrů zahraničí zemí G7, kteří se zúčastnili dvoudenní schůzky v italském městě Lucca.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault řekl podle agentury Reuters, že země G7 se nedohodly na zpřísnění sankcí proti Rusku a Sýrii po napětí, které vyvolal nedávný chemický útok na syrské civilisty s desítkami obětí, včetně mnoha dětí. Západ tento útok připisuje syrské armádě, která to popírá. V závěrečném prohlášení ale skupina G7 Moskvě vzkazuje, že se nemá chovat pokrytecky a musí přijmout svou zodpovědnost za další vývoj v Sýrii. Státy G7 se podle Ayraulta zároveň shodly, že „Asad nemůže být součástí syrské budoucnosti“.
Šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel podle agentury AFP prohlásil, že G7 nestojí o eskalaci násilí v Sýrii. Podle agentury DPA sdělil, že USA a jejich hlavní západní spojenci chtějí přimět Rusko, aby se angažovalo v nových jednáních za ukončení krvavé občanské války v Sýrii. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který v úterý z Itálie zamíří do Moskvy, podle Gabriela dal jasně najevo, že USA nechtějí situaci v Sýrii řešit vojensky, ale politicky.
Gabriel upozornil, že země G7 hodlají přesvědčit Rusko, aby se odvrátilo od svého spojence Asada. „Nemůžete stát po boku režimu, který jedovatého plynu proti vlastnímu obyvatelstvu nepoužil poprvé,“ upozornil německý ministr.
Také šéf italské diplomacie Angelino Alfano podle agentury ANSA zdůraznil, že Rusko nesmí být zahnáno do izolace, ale „v rámci možného musí být zapojeno do procesu politických změn v Sýrii“. Ohledně možnosti nových sankcí Alfano řekl, že „všichni vyjádřili svůj názor“, ale že převládlo stanovisko, že Rusko musí být do řešení situace zapojeno.
Jednání zemí G7 (Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA) se kvůli syrské problematice zúčastnili také zástupci Turecka, Saúdské Arábie, Kataru, Spojených arabských emirátů a Jordánska.