Do Dachau se vrátila ukradená brána s nápisem Arbeit macht frei
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do bývalého nacistického koncentračního tábora Dachau se ve středu po více než dvou letech vrátila vstupní brána s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), kterou na konci roku 2014 někdo ukradl. Železná brána s nechvalně proslulým textem se našla koncem loňského roku v Norsku.
Asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře z areálu nejstaršího nacistického koncentračního tábora ukradli v noci na 2. listopadu 2014 neznámí zloději. Ani přes rozsáhlé pátrání ve více zemích a vypsanou odměnu 10.000 eur (270.000 Kč) za jejich dopadení se je zatím nepodařilo chytit.
Brána se nakonec v poměrně dobrém stavu našla na okraji norského Bergenu, když na ni policii upozornil anonym. Vyšetřovatelé se domnívají, že ji tam zloději nechali, protože případ vyvolal velkou pozornost, a oni se obávali, že budou časem prozrazeni.
Das gestohlene KZ-Tor ist zurück in #Dachau. Es war vor mehr als zwei Jahren gestohlen und Ende 2016 in Norwegen gefunden worden. pic.twitter.com/AKThbVJDby
— BR24 (@BR24) 22. února 2017
Dnes krátce po poledni se stokilogramový symbol nacistických zločinů, který už byl v posledních dnech pod přísným dohledem policie v Bavorsku, vrátil do Dachau. „Brána symbolizovala a symbolizuje ponižování člověka nacistickou diktaturou,“ řekl při této příležitosti bavorský ministr školství a kultury Ludwig Spaenle.
Brána bude nově vystavena ve stálé expozici, kde ji návštěvníci poprvé mohou spatřit 29. dubna na 72. výročí osvobození koncentračního tábora. U vstupu do bývalého tábora bude nadále její kopie, kterou nechali provozovatelé místního památníku a muzea zhotovit po odcizení originálu.
První vězni prošli vstupem do tábora 22. března 1933 – necelé dva měsíce poté, co se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. Před válkou putovali do Dachau skuteční i domnělí nepřátelé režimu – komunisté, sociální demokraté, odboráři. K nim postupně přibyli lidé označovaní za podvratné živly: Svědkové Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové a další. Židy, kteří nakonec tvořili asi třetinu vězněných, začali nacisté hromadně internovat po takzvané Křišťálové noci v listopadu 1938.
Zařízení, kterým za 12 let existence prošlo nejméně 200.000 lidí, z nichž asi 41.500 zahynulo, sloužilo jako model pro další koncentrační a vyhlazovací tábory zřizované nacisty a jejich nohsledy po celé Evropě. Vězni v Dachau se dočkali osvobození 29. dubna 1945, když k městu postoupila americká armáda, která tam nalezla více než 30.000 zubožených lidí.