Nehezká budoucnost podle bývalého premiéra

Ani EU ani Visegrád. Topolánek pro ČR nevidí optimistickou alternativu

Nehezká budoucnost podle bývalého premiéra
Ani EU ani Visegrád. Topolánek pro ČR nevidí optimistickou alternativu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mirek Topolánek by jako britský občan hlasoval pro Brexit. Pro Českou republiku však jinou alternativu, než být součástí EU, nevidí, radost z toho ale nemá. EU je podle něj ve schizofrenní situaci a pokud se nevrátí před Maastricht, rozpadne se, řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce.

„Poločas rozpadu EU započal již před naším vstupem a EU dělá vše pro to, aby se rozpadla. Trend k vyšší integraci a vyšší unifikaci povede k daleko většímu odporu. Jak se postupně budou měnit preference a výsledky voleb v Holandsku a dalších zemích, bude docházet k nepředstavitelnému pnutí, které povede k případným dalším brexitům. Česká republika však nemá nějakou jinou významnou alternativu ke svému členství,“ řekl s obavami Topolánek.

Pašáci, kteří vědí, kdy se přikrčit

„My jsme vždy byli největší pašáci, pak jsme zjistili, že je třeba se strategicky přikrčit, protože se tady proháněly holinky buď z východu nebo ze západu,“ řekl v souvislosti s výroky na opuštění EU. Alternativu k EU pro ČR dnes nevidí, ale nijak zvlášť ho to s ohledem na náklady vynaložené na členství v EU netěší. Náklady převyšují výhody. Jako Čech by však nyní pro vystoupení z EU nehlasoval.

Jako Brit by ale volil jiné řešení. „Kdybych byl Brit, tak hlasuji pro Brexit,“ řekl Topolánek. Zároveň však přiznal, že byl z výsledku překvapen. „Původně jsem byl přesvědčen, že euromasáž způsobí, že voliči se rozhodnou zůstat,“ přiznal Topolánek. Situace České republiky v EU však bez Británie bude velmi složitá, jelikož to byla právě Velká Británie, která se podle něj snažila společně s menšími zeměmi, jako je ČR nebo Slovensko, brzdit unifikaci a integraci EU.

Evropská Unie je v této fázi a za této konstelace podle bývalého předsedy vlády z let 2006 až 2009 nereformovatelná. Jeho původní snahy společně s bývalým premiérem Velké Británie Davidem Cameronem byly založené na reformování EU v menší míře integrace. Jejich snaha však nebyla úspěšná.

Cesta podle Topolánka vede přes to, že EU přepracuje základní smlouvy a vrátí fungování někam před Maastrichtskou smlouvu, která vzešla v platnost v roce 1993. „Obávám se však, že k tomu nedojde, tak pokládám EU v této podobě za nezachranitelnou,“ řekl s obavami Topolánek v Otázkách Václava Moravce. Jak dlouho rozpad může trvat odhadnout nedokáže, ale pokud EU půjde například cestou trestů pro Británii za odchod z EU, může to být velmi brzy. Brexit byl podle něj posledním varováním EU.

Ani Visegrád není dobrá cesta

Alternativu pro Českou republiku však nevidí Topolánek ani ve Visegrádu, který má podle jeho slov rozdílné názory například na vztah k Německu „V našem zájmu není dělat výrazně protiněmeckou politiku, když máme 30 % exportu do Německa a jsme fakticky ekonomicky vzato spolkovou zemí Německa,“ vyjádřil deziluzi nad budoucím směřování České republiky Topolánek. ČR ani EU podle něj nic dobrého nečeká, důvodem je i absence politických lídrů. Jedním z posledních je podle bývalého předsedy ODS Angela Merkelová, s jejíž politikou však ani on sám nesouhlasí.Neschopností EU řešit základní problémy a neschopností se na něčem dohodnout je podle Topolánka poznamenána i vnitrostranická politika. Jedinou šancí je podle něj návrat ke standardnímu rozložení politického spektra a návrat k ideologii. Populistické a nacionalistické strany podle něj nejsou řešením. Na místě je katarze jak na úrovni Evropské unie tak i na poli jednotlivých národních států.

9. října 2016