AUTOR JE NEZNÁMÝ

Navalnyj jako Hitler. YouTube po dvou milionech zhlédnutí video stáhl

AUTOR JE NEZNÁMÝ
Navalnyj jako Hitler. YouTube po dvou milionech zhlédnutí video stáhl

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kontroverzní video s ruským opozičním předákem Alexejem Navalným coby nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, které vyvolalo vlnu pobouření a zároveň jeho masové sledování, server YouTube nakonec smazal. Server ho odstranil po třech dnech, během kterých zaznamenalo víc než 2 miliony zhlédnutí. Informoval o tom web Svobodné Evropy.

Video s názvem Hitler 1945/Navalnyj 2018, které přirovnává jednoho z největších kritiků ruské hlavy státu Vladimira Putina a možná i jeho vyzyvatele v příštích prezidentských volbách k nacistickému diktátorovi, bylo nahráno na YouTube 19. dubna. Podle informací Svobodné Evropy se hned 22. dubna objevila místo záznamu hláška o jeho smazání. Server se v ní odvolává na autorská práva uživatele, který si říká Inokentij Traktorist.

Video například připomínalo Navalného účast na nacionalistickém Ruském pochodu před několika lety. V samotném závěru snímku se pak postava Putinova kritika měnila do siluety nacistického vojáka, kterého zachvátí plameny. Vypravěč při tomto výjevu divákům slibuje, že Navalného osud je zpečetěn, protože „politická mrtvola se začne rozkládat, jakmile zvedne ruku do nacistického pozdravu“.

Alexej Navalnyj je na videu vykreslen jako sympatizant nacismu. - Reprofoto: YouTube/Pavel Baranov

Nicméně stále není jasné, kdo za videem vlastně stojí, a mnozí jeho vznik spojují právě s blížícím se soubojem o post nové hlavy státy v Rusku, které se uskuteční v březnu 2018. Jedni ho připisují Kremlu, který se ale proti tomu ohradil. Druzí zase tvrdí, že Kontroverzní video s ruským opozičním předákem Alexejem Navalným coby nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem, které vyvolalo vlnu pobouření a zároveň jeho masové sledování, server YouTube nakonec smazal. Server ho odstranil po třech dnech, během kterých zaznamenalo víc než 2 miliony zhlédnutí. Informoval o tom web Svobodné Evropy.autorem je sám Navalnyj.

Alexej Navalnyj by rád Putina vyzval v příští prezidentské volbě. Pro svou kandidaturu už sehnal přes 300 000 podpisů, nutných k nominaci na prezidentského kandidáta. Možnou účast ve volbách však Navalnému komplikuje rozhodnutí soudu, který ho odsoudil za korupci v lesnickém podniku Kirovles. Rozsudek však prozatím není pravomocný, sám Navalnyj se proti němu hodlá odvolat.

, bp

25. dubna 2017