Neudělením vyznamenání vězni z Osvětimi vyhrožoval přímo Zeman
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Výhružku, že 88letý bývalý vězeň Osvětimi Jiří Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti 28. října, vyslovil přímo prezident Miloš Zeman. V pořadu Události, komentáře to prohlásil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Prezident Zeman ministrovi kultury oznámil, že pokud se sejde s dalajlamou, jeho strýc Jiří Brady nebude mezi vyznamenanými.
Podle ministra mu to prezident sdělil před svědky na slovenské ambasádě. Na otázku, jak na Zemanova slova Herman reagoval, řekl, že vnímá prezidentovy argumenty a že o tom bude přemýšlet. S dalajlamou se ministr tento týden sešel a tím vzbudil na Hradě a v Pekingu silné rozčarování. „Jsem ministr demokratické země a nikoliv žádné čínské provincie,“ odmítl Herman prezidentovo ultimátum. Představitelé Hradu se odmítli pořadu České televize účastnit.
„My jsme přece svébytná demokratická suverénní země. Nejsme žádnou provincií Číny. Ta si může říkat své názory, ale my přece máme svojí politiku. My jsme součástí kulturního Západu, jsme součástí Evropské unie, hodnotového společenství. Jsme součástí Severoatlantické aliance. Přeci nám nebude kdokoliv včetně Číny diktovat, co máme dělat,“ řekl ministr. „Kde bychom to byli, to jsme si ve 20. století zažili dvakrát protektorát Třetí říše a satelit sovětského impéria. To tedy odmítám. Jsme suverénní a svobodná země a já jsem ministrem demokratické vlády. Nenechal jsme se koupit československými komunisty, nenechám se koupit ani komunisty čínskými,“ reagoval Herman v ČT.
Zároveň se ohradil proti kritice své schůzky s dalajlamou, která zaznívala z Hradu s tím, že pokud ohrozí česko-čínské vztahy setkání s duchovním, tak to je obraz toho, jak tyto vztahy vypadají. „Jestli je setkání s 80letým duchovním v rozporu s nějakou politikou vlády, tak je to úsměvné a trapné. To si tedy dovoluji říct. Protože jestli setkání ministra kultury s duchovním má ohrozit nějaké vztahy. Tak je to opravdu směšné, slabé a ubohé, jaké takové vztahy asi jsou,“ řekl ministr.
Fakt, že Jiří Brady, který je nositelem státních vyznamenání například Japonska nebo Německa, měl být oceněn, vyplývá z praxe Hradu před udělením vyznamenání. Prezidentský úřad nejprve telefonicky kandidáty na vyznamenání informuje, že se ocenění chystá, žádá je o diskrétnost a hlavně, aby si vyčlenili čas na 28. října. To se stalo i případě Jiřího Brady, podle jehož slov měl dostat řád T. G. Masaryka.
„Pozvat skoro devadesátiletého člověka přes Atlantik a pak svoje rozhodnutí změnit, to je skutečně zvláštní. To trochu snižuje úctu a autoritu vyznamenání, která by měla být výsledkem ocenění a ne nějakého handlování. … Možná, že to neudělení je skutečným vyznamenáním,“ prohlásil Herman.
Nadto podle svých slov neměl povinnost oznámit Zemanovi, že se s dalajlamou setká, přesto byli „odpovědní pracovníci kanceláře“ informováni prostřednictvím SMS zprávy. „Já nemám jako ministr povinnost dávat panu prezidentovi takovéto odpovědi. Pan prezident má svůj úřad, já mám svůj úřad. Jsem členem vlády a nemám povinnost panu prezidentovi sdělovat, s kým se sejdu, nebo nesejdu,“ řekl.
Že Hrad vyvíjel na ministra kultury nátlak kvůli tomu, aby se nesešel s dalajlamou, potvrdil na svém Twitteru také ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj informoval vedení KDU-ČSL už před dvěma týdny, že mu prezidentská kancelář hrozí zrušením vyznamenání pro jeho strýce Bradyho. Ministr a místopředseda lidovců kvůli tomu podle informací ČT zvažuje, že se slavnostního předání státních vyznamenání 28. října nezúčastní.
Mohu potvrdit @DanielDherman, již před 14 dny na předs KDU-ČSL informoval o nátlaku, že pokud se setká s Dalajlamou jeho strýc nebude oceněn
— Marian Jurečka (@MJureka) 21. října 2016
Jurečka řekl, že neúčast na ceremoniálu 28. října osobně zvažuje. „Budu chtít na předsednictvu KDU-ČSL prodiskutovat to, jestli za dané situace, která tady teď je, nepřistoupit k tomu nějakým způsobem společně, stejným přístupem všichni nejenom ministři, ale i poslanci a senátoři KDU-ČSL,“ uvedl Jurečka.
Doplnil, že dosud se bránil tomu brát ceremoniál připomínající vznik Československa jako „soukromou oslavu“ prezidenta republiky. „V dané situaci ale budu chtít, abychom to (neúčast na ceremoniálu) zvážili všichni společně,“ řekl.
Brady už dostal harmonogram ceremoniálu, řekla jeho dcera
Bradyho dcera Lara serveru Aktuálně.cz řekla, že ještě před týdnem jejímu otci telefonovali lidé z prezidentské kanceláře, aby ho o nominaci informovali. Prý dostal i harmonogram slavnostního ceremoniálu. „Byl na to pyšný, dostal už vyznamenání všude možně po světě – v Německu, v Kanadě… A doufal, že se mu podobné pocty dostane i doma v Česku,” řekla serveru Bradyho dcera Lara.
Sám Brady to pro server později potvrdil s tím, že mu volal osobně ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Podle Forejta se od něj lidé, se kterými mluvil, dozvěděli, že jsou jen v návrhu na udělení vyznamenání. Zda mluvil přímo s Bradym, odmítl Forejt potvrdit.
„Žádný seznam jsme oficiálně i neoficiálně neuveřejnili, to se stane až večer 28. října. Tudíž netuším, na co se vůbec v této věci odkazuje. To za prvé. Za druhé, kdo bude vyznamenán, nevím. Ví to pan prezident, ví to pan premiér, který kontrasignuje. A u pana premiéra vskutku nevěřím, že by seznam před 28. říjnem „vyzvonil“. Mimochodem, seznam vyznamenaných byl potvrzen až v tomto týdnu,“ reagoval na dotaz serveru Echo24.cz ohledně (ne)jmenování Bradyho prezidentův mluvčí Ovčáček.
Jiří Brady – původem z Nového Města na Moravě – musel v roce 1942 odejít i se sestrou Hanou (kterou později proslavila kniha Hanin kufřík) do koncentračního tábora v Terezíně. Následně byli převezeni do vyhlazovacího Tábora v Osvětimi – Březince, kde Hana zemřela.
Po válce, během níž přežil i pochod smrti, Brady emigroval do Kanady, kde žije dodnes. Brady byl vyznamenán ve více zemích světa, včetně domovské Kanady i v Německu. Na vyznamenání jej v minulosti navrhovali i čeští senátoři, dosud jej však nezískal.