Jen za energie meziroční nárůst o 200 milionů korun. Velké sklárny drtí cena elektřiny a plynu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud se ceny energií udrží v takové výši jako nyní, může to znamenat konec pro tradiční výrobu skla v České republice. Shodně to říkají malé i velké sklárny, které po koronavirové krizi čelí vysokým cenám plynu, elektřiny a také surovin. Pro některé sklárny zdražení energií znamená náklady navíc v řádu milionů měsíčně. Velký podnik Crystalex však má meziroční nárůst jen za plyn a elektřinu ve výši 200 milionů korun. I proto podniky volají po pomoci ze strany státu, který by mohl energeticky náročným sektorům průmyslu kompenzovat jejich výdaje.
Koronavirová krize přinesla řadu problémů do průmyslových odvětví i služeb. Nejprve byly omezeny samy provozy a poté se bortily dodavatelsko-odběratelské řetězce. K tomu se přerušil kvůli složitým podmínkám i vývoz a firmy se tak rázem ocitly na pokraji krachu. Náročné období ale pro některé teprve začínalo. Po konci lockdonwů a obnově výroby totiž začaly zdražovat vstupní materiály a k tomu se dostavila i vysoká cena elektřiny či plynu.
Energie doslova vystřelily a stát nyní zvažuje, jak bude kompenzovat nejvíce poškozené domácnosti. Problémy ale hlásí i řada společností, které jsou na energií závislé. To je příklad skláren, které jsou velmi energeticky náročné a jejich provozy jsou na nich závislé i 24 hodin denně.
Největší sklárna v České republice Crystalex uvádí, že pro ně se jedná o razantní a nečekané zdražení. Podnik zaměstnává na osm stovek pracovníků a další stovka pracuje ve společnosti brigádně. „Crystalex spotřebuje na svůj provoz každou hodinu takřka 6 MW elektrické energie a 6,1 MW plynu. To je přibližně tolik, co spotřebuje rodina žijící ve velkém rodinném domě za celý rok,“ řekl pro Echo24 generální ředitel společnosti Tomáš Januš.
Cena energií rostla už v minulém roce a společnost se tak potýkala s nárůstem výdajů v desítkách milionů korun. „Obdobná situace je u ceny zemního plynu a také u většiny surovin a materiálů, které pro naší výrobu potřebujeme – ve všech těchto případech na nás dopadá velký nárůst cen. Pro představu jedná se o meziroční nárůst nákladů pouze za energie ve výši cca 200 milionů korun,“ řekl dále Januš.
Společnost i přes rostoucí výdaje však nehodlá propouštět. Důvodem je i složitá situace na trhu práce, kdy kvalifikovaní pracovníci jsou okamžitě rozebráni jinými firmami a zaškolování nabraných jedinců trvá poté velmi dlouho dobu. Podle Januše by tak v příznivějším období byl problém při nabírání nových zaměstnanců.
Největší česká sklárna však současný nepříznivý stav přečká. Problémy se ale budou vyskytovat při větších investicích do modernizace výroby a produktů. „To může výrazně omezit naši konkurenceschopnost, která může vyústit ve ztrátu zákazníka a nejhorším případě ztrátu trhu,“ řekl dále Januš. Společnost tak bude muset zvyšovat ceny produktů a najít úspory uvnitř firmy.
S problémy se potýká také karlovarská sklárna Moser. Podle generálního ředitele společnosti Pavla Mencla jsou jejich pece vytápěny na plyn, ketrý je v poslední době čím dál dražší. „Již celý minulý rok cena energií plynule stoupala. Od října platíme za energie minimálně třikrát více než předchozí rok. Měsíčně tak platíme o milion korun navíc,“ řekl pro Echo24 Mencl. Kromě energií ale dodává, že ceny vstupních surovin se za poslední půl roku zvedly o 20 procent.
Podle Mencla se ale dá očekávat, že ceny energií postupem času klesnou. „Pokud by ale současné ceny zůstaly, byla by to velká rána pro české sklářství. I přes tyto překážky ale přemýšlíme do budoucna a připravujeme se na to, že spustíme i třetí pec, která nám umožní posílit kapacitu výroby a uspokojit poptávku našich zákazníků. Chceme Moser udržet, protože takových českých firem, s dlouholetou tradicí a v českých rukou, je u nás málo,“ dodal Mencl.
O tradici hovoří i Tomáš Januš, podle kterého by měl stát nabídnout svou pomoc. “Všichni vidíme, jakou podporu dostávají firmy, které zde staví zahraniční investoři a také vidíme příklady toho, jak se tito investoři zachovají ve chvíli, kdy pro ně podnikání v České republice přestane být nejvýhodnější. Stát by měl mít zájem podporovat průmysl, který zde má dlouhodobou tradici a již po dlouhé generace dokazuje, že je s spojen s naší zemí,“ dodal.