Na počátku bylo nedorozumění?

Obvinění generála Tuhého se kácí. K úniku informací nedošlo

Na počátku bylo nedorozumění?
Obvinění generála Tuhého se kácí. K úniku informací nedošlo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V případu „brutálního úniku informací“, které proti policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému vznesl v červnu detektiv Jiří Komárek, dochází k nečekanému obratu. Nově objevené dokumenty vyvracejí podle informací deníku ECHO24.cz jediný důkaz, kterým vyšetřovatelé spojovali generála Tuhého s případem krajských IT systémů. Právě při tomto případu mělo k úniku dojít.

Důkaz, na kterém se staví všechna obvinění Tuhého, se našel 30. září 2014 při policejní razii v olomoucké firmě Tesco SW a u jejích manažerů. V mobilním telefonu Davida Tesaříka, jehož otci Tesco SW patří, našli specialisté protikorupční policie záznam rozhovoru prostřednictvím SMS z předchozího večera. Záznam byl mezitím zveřejněn Nadačním fondem proti korupci, proto je obecně známa i klíčová věta „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu. Důvod nevěděl.“

Vyšetřovatelé usoudili, že autorem SMS byl neznámý policista, který varoval Davida Tesaříka před tím, že se chystá razie. Zprávy vyhodnotili jako únik, který Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala jako trestný čin zneužití pravomocí veřejného činitele.

Během osmnáctiměsíčního vyšetřování hledali inspektoři majitele telefonu s koncovým číslem 312, ze kterého dostal Tesařík varovnou SMS. Zkoumání souvislostí je zavedly až ke generálu Tuhému, jehož bývalá žena měla v mobilním telefonu nějaký čas SIM kartu, přes kterou někdo volal „podezřelému“ číslu 312. Právě tato souvislost vedla detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Komárka k obvinění Tuhého a redaktory různých médií k rozsáhlým spekulacím.

policejní Blíženci - Tuhý a Chovanec - Foto: Jan Zátorský

Deník ECHO24.cz se měl možnost seznámit s pětistránkovým dokumentem z extrakce Tesaříkova mobilu, který ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Extrakce podle dokumentu zaznamenala čtyři SMS z telefonu s koncovým číslem 312 pro Tesaříka a tři SMS Tesaříka pro „třistadvanáctku“.

Podle záznamu ovšem textovou zprávu „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu“ zaslal Tesařík neznámému muži na telefon s číslem 312. Tesaříka tedy nikdo nevaroval, ale naopak on sám se někomu neznámému svěřil, že má informace o chystaném zásahu proti „tatovi“. Jinými slovy, SMS nemůže sloužit jako důkaz, že k úniku informací vůbec došlo, natož z něho obviňovat policejního šéfa.

Na začátku tedy mohlo být nedorozumění, když experti protikorupční policie případně GIBS chybně vyhodnotili SMS komunikaci a prověřovali únik, ke kterému nedošlo.

Deník ECHO24.cz se pokusil dokument o extrakci ověřit, oficiální potvrzení či vyvrácení se však nepodařilo získat. David Tesařík se k textovým zprávám nevyjadřuje, prý aby nezpůsobil trestní stíhání sobě či svým blízkým. Na rozdíl od svého otce byl totiž v případu krajských IT systémů loni v září obviněn.

Zdrženlivá je také GIBS. „Dotaz směřuje do možného živého spisu, a z tohoto důvodu není možné k věci poskytnout konkrétní odpověď,“ reagovala mluvčí Radka Sandorová na otázku, jestli může potvrdit či vyloučit pravost dokumentu.

15. září 2016