Mimořádná schůze sněmovny

„Jsou to orientální praktiky.“ Pravice tepe vládu za zahraniční politiku

Mimořádná schůze sněmovny
„Jsou to orientální praktiky.“ Pravice tepe vládu za zahraniční politiku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vysvětlete svou zmatenou zahraniční politiku, vyzývá předseda ODS Petr Fiala premiéra Bohuslava Sobotku. Opoziční poslanci chtějí vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny, kde chtějí od předsedy vlády vysvětlení kauz spojených s nedávnou návštěvou tibetského duchovního dalajlamy v Praze. Fiala v pátečním projevu před sněmovnou také kritizoval prezidenta Miloše Zemana za vměšování do zahraniční politiky a příklon k „orientálním praktikám“.

„Znovu premiéra vyzvu, aby svolal setkání demokratických stran, aby se domluvily, co s plnou podporou může vláda v zahraničí prosazovat,“ uvedl Fiala. Zahraniční politika Sobotkova kabinetu není podle něj jasná. Opozice chce znát priority zahraniční politiky vlády v době, kdy se hovoří o budoucí podobě Evropské unie a kdy do čela Spojených států nastupuje nový prezident.

Vládní kroky v této oblasti vytváří zmatek a vakuum, do kterého vstupuje prezident Miloš Zeman se svou koncepcí, která mu ale vůbec nenáleží, myslí si Fiala. Tato situace podle opozice dlouhodobě oslabuje Českou republiku. „Dochází ke zpochybnění demokratického směrování země,“ řekl Fiala a zmínil příklon k „různým orientálním praktikám“. Sobotkovi taky vytkl podpis v tzv. prohlášení čtyř.

„Souhlasím s tím, že nejednotnost zahraniční politiky nás poškozuje,“ uvedl v reakci na Fialu Bohuslav Sobotka. Nesouhlasí však, že by priority vlády nebyly jasné. „Česká republika má transparentní politiku, jsme spolehlivý a respektovaný partner, a to v rámci EU, NATO i OSN,“ uvedl předseda vlády. Prioritou je podle něj zlepšování bezpečnosti v Evropě a posilování hospodářského růstu.

Podle Sobotky by také prioritou mělo být postarání se o české občany žijící a studující ve Velké Británii, která se chystá k odchodu z EU. Česká republika zatím s Británií podle něj nevyjednává, EU chce totiž postupovat společně. Fiala na Twitteru reagoval na Sobotkův projev tím, že prý na jeho otázky premiér vůbec neodpověděl.

„Nerozumím politizaci nepřijetí dalajlamy, to se přece nikde neděje. On přece ani o politizaci nestojí,“ přidal se Lubomír Zaorálek. Podle něj se země štěpí a dochází k rozkolu i v zahraniční politice, důležité je se podle Zaorálka sjednotit.

Opoziční strany požádaly o svolání mimořádné schůze minulý týden. Na další mimořádné schůzi by se poslanci měli věnovat vedle dvouletého odkladu zavedení elektronické evidence tržeb taky problémům při dostavbě dálnice D8 mezi Prahou a Ústím nad Labem.

Svolané schůze se ale nakonec nemusí vůbec uskutečnit, když Sněmovna neschválí jejich program. Opozice pro to dost hlasů nemá. Navzdory tomu by se ale otevřel prostor pro debatu, byť omezený. Vystoupit však budou moct v debatě pouze politici s přednostním právem na vystoupení.

, , ly