Koncepce rodinné politiky

Likvidace tradiční rodiny? Jen moderní evropská politika, namítá Marksová

Koncepce rodinné politiky
Likvidace tradiční rodiny? Jen moderní evropská politika, namítá Marksová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) se snaží zlikvidovat tradiční rodinu. Alespoň takové hlasy se ozývají z tábora křesťanskodemokratických politiků, hnutí ANO i TOP 09 v reakci na koncepci rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí. To, co kritici nazývají experimenty sociálního inženýrství, však ministryně označuje za návrhy v souladu s moderními evropskými politikami.

„Celá koncepce na mě působí dojmem, že ji tvořili pouze teoretici, že nebyli přizváni lidé z terénu, lidé ze samospráv a odborníci pracující s rodinou, dětmi nebo seniory,“ uvedla pro Echo24.cz Radka Maxová (ANO), předsedkyně Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. Podle Maxové je koncepce velmi ambiciózním projektem, který je v některých navrhovaných opatřeních mimo realitu.

Proti koncepci vystupuje i Markéta Adamová (TOP 09). „Opatření jde naprosto proti podpoře rodin. Daňová sleva na nepracujícího rodiče je toho klasickým příkladem. I plošné porodné je nesmysl. Proč bychom měli dávat peníze i těm, kteří to vůbec nepotřebují, když pak budou chybět na nějakou skutečně smysluplnou podporu – třeba rodičům pečujícím o zdravotně postižené dítě?“ uvedla pro deník Echo24.cz Adamová.

Koncepce rodinné politiky, kterou teprve čeká připomínkové řízení, navrhuje třeba tzv. „turborodičovskou“ pro matky s vysokými příjmy, plošné porodné v hodnotě 13 tisíc korun, zvýšení přídavků na děti, zrušení daňové slevy na nepracujícího manžela či manželku ve výši 24 800 Kč ročně, jistotu mateřské školky již od 2 let věku dítěte nebo nárok na umělé oplodnění hrazené pojišťovnou nově až do 43 let věku ženy. K umělému oplodnění přitom nebude nutný souhlas partnera.

Ani Maxová si nemyslí, že plošné porodné zvedne populační křivku. „Spíše bych se soustředila na vybudování zázemí pro skloubení práce a rodiny, aby založení rodiny neomezilo její členy ve společenském a pracovním životě,“ uvedla. S tím souhlasí také Adamová, která si myslí, že by lidem pomohla větší flexibilita pracovních úvazků, aby mohli lepe spojit rodinný a pracovní život. „Což ministryně podporuje jen slovně, ale nic pro to nedělá. Podpora částečných úvazků by rodinám přinesla více užitku než veškeré snahy o vytvoření plošné závislosti na dávkách,“ dodala Adamová.

Maxová naopak vítá podporu předškolní péče od jeslí do základní školy. „Je třeba se bavit i o otevíracích dobách jak v předškolních zařízeních tak i v družinách,“ uvedla. Zdeněk Soukup (ANO) je naopak silně proti tomu. „Jsem zastánce tradiční rodiny a výchovy. Mateřské školy od dvou let nepodpořím. Jsou známa fakta, podle kterých dítě potřebuje minimálně do 3 let mámu. Dřívější odloučení muže mít nepříznivý vliv na jeho psychomotorický vývoj,“ řekl pro Echo24.cz.

Soukup současně poznamenal, že proti plošnému zvýhodnění rodičů nic nemá. „Mělo by se ale jednat nikoliv o vyplacení porodného nebo přídavku, ale o daňové zvýhodnění. I ostatní nápady z dílny ministerstva pokládám spíš za experimenty sociálního inženýrství,“ uvedl.

Proti tomu, aby ve školkách byly už dvouleté děti, se postavila i Pavlína Nytrová (ČSSD). „Jsem přesvědčena o tom, že pro dítě i rodiče je nejideálnější, když zůstane alespoň do tří let svého věku v domácí péči a není odkládáno do předškolních zařízení,“ uvedla pro Echo24.cz. Dodala také, že zásadně nesouhlasí s umělým oplodněním žen bez partnera. „Každé dítě má právo na opravdovou rodinu a existujícího otce,“ řekla Nytrová.

Ministryně Marksová ale namítá, že návrhy jsou naprosto v souladu s moderními evropskými politikami. „Já se táži: Co je dnes tradiční rodina? Polovina dětí se rodí mimo manželství, každé druhé manželství se rozvádí,“ řekla pro Echo24.cz. Podle ní koncepce rodinné politiky spočívá v otevírání více možností a variant, aby si rodiny, především maminky, mohly podle svých potřeb vybrat, zda zůstat doma s dětmi déle či se vrátit dříve do zaměstnání. „Čtyřletá placená rodičovská, jedna z nejdelších na světě, se nijak nemění,“ zdůraznila ministryně.