Noční mrazy ve vinohradech způsobily škody za stovky milionů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Středeční mrazy na jižní Moravě způsobily ve vinohradech škody ve stovkách milionů korun. Podle prvních odhadů vinařů budou větší než při dubnových mrazech, řekl ve středu výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Nejvíce poškozené jsou některé oblasti Hodonínska. Dubnové škody na vinicích se podle vinařů vyšplhaly až na půl miliardy korun.
Problém se dotkl především mladé výsadby. Keř, který byl vyrašený a postihly jej dubnové mrazy, ještě obrazil. Podruhé to už ale zřejmě neudělá.
V některých kotlinách ve středu teploty klesly až k minus pěti stupňům. „Réva byla už vyrašená, takže náchylnost na mráz je velmi intenzivní. Obecně se dá říci, že réva v tomto stadiu vydrží teploty do minus jednoho stupně,“ uvedl Půček.
Škody jsou podle jednotlivých oblastí rozdílné. Mrazy zasáhly Znojemsko, ale nebyly tam tak silné. Dobře dopadl také Mikulov, Valtice nebo okolí Pálavy. Nejhorší je situace v některých částech Hodonínska, například v Mutěnicích. „Špatné je to i v Podluží od Hodonína po Břeclav,“ uvedl Půček s tím, že detailní vyčíslení škod na neprodaném víně je zatím předčasné. Svaz vinařů bude firmám posílat dotazníky a až z nich přesnou částku získá. To bude ale několik dní trvat.
Mrazy postihly vinice už druhým rokem po sobě. Loni vinaři škody vyčíslili na více než miliardu korun. Jako jedno z nejvhodnější opatření se v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. Svaz vinařů proto bude chtít po státu speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící, bude chtít i zvýšení kompenzací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantované pětadvacetiprocentní podpory na 65 procent.