Británie hrozila stovce občanů EU deportací. „Nešťastná chyba,“ říká Mayová
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kolem sto občanů Evropské unie žijících ve Velké Británii obdrželo dopis od ministerstva vnitra, ve kterém byli informováni, že mají měsíc na opuštění země, jinak jim hrozí zadržení. Odstěhovat se měla i finská historička Eva Johanna Holmbergová, která dopis sdílela na sociálních sítích. Ministerstvo vnitra se následně občanům omluvilo, premiérka Theresa Mayová incident označila za „nešťastnou chybu“, píše The Guardian.
Hrozba deportace od ministerstva vnitra vyšla na světlo díky finské historičce Evě Johanně Holmbergové, která je provdána za Brita a pracuje na londýnské Univerzitě královny Marie. V dopise stálo, že je nyní považována za osobu, která může být podle imigračního zákona zadržena.
Home Office wants to deport a Finnish academic who is married to a Brit and pays taxes in Britain, i.e. me. https://t.co/4zpS1ENlW9
— Eva Johanna Holmberg (@EvaJohannaH) August 23, 2017
Ministerstvo vnitra uvedlo, že dopisy byly rozeslány omylem a snaží se přijít na to, proč se tak stalo. „Snažíme se kontaktovat každého, kdo dopis obdržel, abychom objasnili, že ho může ignorovat,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra. „Jsme si jistí, že se práva občanů EU žijících ve Velké Británii nijak nezměnila,“ dodala.
Po referendu o odchodu země z Evropské unie v červnu minulého roku se výrazně zvýšil počet napadených cizinců a došlo také k zavraždění jednoho občana z Polska. Premiérka Theresa Mayová řekla, že je pro ni ochrana více než tří milionů lidí z EU žijících ve Spojeném království velice důležitá. „Chci zcela ujistit lidi, že podle vládního návrhu nebude žádný občan EU, který nyní legálně žije ve Spojeném království, muset Británii (po brexitu) opustit. Chceme, abyste zůstali,“ řekla letos v červnu Mayová.
Zároveň nechce dělení rodin. Příbuzní občanů EU, kteří do země přijedou ještě před brexitem, by podle Mayové měli mít možnost po pěti letech požádat o právo se v zemi usadit. Po odchodu země z unie budou podle ní pro příchod zahraničních členů rodiny platit podobná omezení jako pro Brity, pokud se Londýn s Bruselem nedohodnou jinak.