Chemický útok

Asadův režim použil v Aleppu chlor, zranil 70 lidí včetně dětí

Chemický útok
Asadův režim použil v Aleppu chlor, zranil 70 lidí včetně dětí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kolem sedmi desítek lidí ze severosyrského města Aleppo museli v úterý lékaři ošetřit kvůli problémům s dýcháním. Podle aktivistů ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou sužované zemi monitoruje z Británie, se nadýchali chloru, který na povstalecké území shodily vzdušné síly režimu prezidenta Bašára Asada.

Damašek používání chemických zbraní v konfliktu dlouhodobě popírá.

Barelové bomby s jedovatým plynem shodily údajně vládní stroje na aleppskou čtvrt Sukkarí ovládanou povstalci. Ze sedmi desítek zraněných bylo podle SOHR téměř 40 dětí. Vláda a povstalci se z používání chemických zbraní vzájemně obviňují poměrně často. Obě strany ale obvinění popírají. Světové agentury upozorňují, že zprávu nelze nezávisle ověřit.

Nedávná zpráva z vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvádí, že za dva z devíti útoků jedovatým plynem v Sýrii jsou zodpovědné vládní jednotky a jeden mají na svědomí radikálové z organizace Islámský stát (IS).

Podle vyšetřovatelů existuje dostatek informací k závěru, že helikoptéry syrských jednotek shodily zařízení, která 21. dubna 2014 uvolnila toxické látky v obci Talmanis a 16. března 2015 v obci Sarmín. Obě se nacházejí v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. V obou případech byl použit chlor.

Vyšetřovatelé rovněž shromáždili dostatek důkazů o tom, že ozbrojenci z IS „jsou jedinou skupinou, která měla možnost, schopnost, motiv a prostředky k použití yperitu v obci Mára 21. srpna 2015“. Rusko a Sýrie závěry vyšetřování předložené Radě bezpečnosti OSN odmítají.

V srpnu 2013 na předměstích Damašku zahynuly po útoku chemickými zbraněmi stovky lidí. Asadův režim následně souhlasil s vydáním chemických zbraní mezinárodnímu společenství.

,

6. září 2016