Logika černého zlata
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Napětí na Ukrajině, sankce vůči ropné velmoci Rusku, boje v ropných zemích Blízkého východu, ale třeba i epidemie eboly. To vše jsou faktory stupňující geopolitické napětí a jasné důvody, aby cena ropy na světových trzích rostla. Skutečnost? Pravý opak. Severomořská ropa Brent padla pod 100 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI je na 16měsíčním dně. Stratégové černému zlatu předpovídají další pád. Zkusme najít důvody.
Cena severomořské ropy Brent se v úvodu týdne dostala pod 100 dolarů za barel. Poprvé za posledních 16 měsíců. Americká lehká ropa WTI tento propad dohnala během dalších dní týdne. Druhý měsíc v řadě klesal čínský dovoz černého zlata, vlažná je i poptávka Západu.
Faktorem, který obchodníky i analytiky zneklidňuje v tuto chvíli výrazně, je rostoucí objem „plovoucí nabídky“ – naložených tankerů, které si hledají poptávku. „Takto je v současnosti naloženo asi 30 milionů barelů ropy. To je něco, co se musí vyřešit,“ říká komoditní stratég Citigroup Eric Lee, jehož dlouhodobým výhledem jsou ceny ropy Brent mezi 70 až 90 dolary na barel. Podle Leeho trh sice sleduje konflikty na Ukrajině či na Blízkém východě, ale tím hlavním faktorem je právě nadkapacita trhu a ohromné plovoucí zásoby, schované takto pro budoucí pružné dodání.
Saúdské Arábii nízká cena nevadí
Ropný kartel OPEC produkuje kolem 30 milionů barelů ropy denně a hájí postoj tuto produkci neomezovat. Produkce některých členů ale roste. Libyi se podařilo obnovit těžbu ropy v objemu kolem 740 až 750 tisíc barelů denně, když ještě v červenci dodávala kolem 400 tisíc barelů. „To je jedním z důvodů propadu ropy Brent,“ poznamenává Sarah Emerson z ESAI Energy.
Řízení celkového výstupu je tak zatím v rukou silnějších hráčů, zejména Saúdské Arábie. Podle ropného stratéga Bloomberg Juliana Lee zemi nezbude než v posledním čtvrtletí roku jednostranně snížit svou produkci o půl milionu barelů ropy denně. OPEC se svolání schůzky, která by celkovou produkci kartelu přehodnotila, vyhýbá. Pokles saúdskoarabských dodávek ale již patrný je, a to rovnou na minima od roku 2011.
Faktem je, že při řízení dodávek OPEC je Saúdská Arábie „prvním povinným“. Zatímco v letech 2007 až 2010 její podíl na celkové produkci ropného kartelu dosahoval 28 procent, letos je to 32 procent.
Stratégové Bank of America upozorňují, že Saúdské Arábii, na rozdíl od Ruska nebo Íránu, nevadí tržní cena ropy kolem 85 dolarů za barel, kterou je s ohledem na náklady a rozsah produkce schopna dlouhodobě akceptovat. „Stejné tržní úrovně ropy ale mohou výrazně oslabit Islámský stát i rozpočtové příjmy Ruska s tlakem na uklidnění ukrajinského konfliktu,“ uvádí Bank of America ve své analýze.
Vídeňská výzkumná agentura JBC se připojuje se svými odhady, podle kterých OPEC omezí nabídku ropy putující na trh až při přesvědčivém pádu ceny pod 90 dolarů za barel. Ceny ropy na trzích dle JBC zůstanou nízko nejméně do konce letošního roku. Důležitý je vývoj na americkém dolaru a contango na trzích (viz dále), které posiluje prodeje spekulanty. Moment, kdy OPEC bude muset jednat plošně, stratégové odhadují na listopad letošního roku. Před koncem roku už nebude stačit jednostranná akce Saúdské Arábie, za rohem bude možné uvolnění sankcí vůči Íránu, které je očekáváno v první polovině příštího roku a také další pozvolný růst libyjské produkce.
Slabý dolar a contango
Na fakt, že trh s ropou je nastaven k dalšímu propadu cen v nejbližších měsících, upozorňuje tržní situace, zvaná contango. Hovoříme o ní ve chvíli, kdy jsou vzdálenější kontrakty do budoucna naceněny výše než ty na nejbližší měsíce. Svědky situace jsme právě nyní. „Posledním medvědím trendem na ropě byly roky 2008 a 2009 – a to jsme neměli dnešní nadbytečné zásoby. Podíváte-li se na futures či Dubaj, jasné contango,“ uvádí například John Kilduff z Again Capital. U ropy Brent čeká rychlý pokles k 96 dolarům za barel a na konci roku k úrovni 90 dolarů za barel.
Do vývoje na ropě promlouvá také americký dolar blízko 14měsíčních maxim k euru a šestiletých maxim k japonskému jenu. To odrazuje spekulanty, kteří se z komodity stahují. Jen v týdnu do úvodu září ubylo spekulativních sázek na růst americké lehké ropy WTI o víc než 9 procent, data ICE Futures Europe situaci odpovídají poklesem dlouhých pozic na ropě Brent na minima od července roku 2012. Další tlak na ropu vnáší „technický faktor“ expirace opcí a futures kontraktů, která probíhá v těchto dnech (10. a 15. září u kontraktů říjen 2014).
Lépe není v Americe
Také rostoucí nabídka americké lehké ropy WTI je dle stratégů na prahu vážných dopadů na trh. OPEC ji jmenuje jako faktor, který snižuje do budoucna uplatnění jeho těžby. Na sklonku roku má dodávky posílit 500 tisíc barelů ropy denně skrze nový ropovod z kanadské těžby na pobřeží zálivu. Od počátku roku 2011 přitom množství ropy na tamním trhu vzrostlo ze zhruba půlmilionu na tři a půl milionu barelů, totéž pak u kanadské produkce. Andrew Lipow s Lipow Oil Associates počítá s rychlým ústupem WTI pod 90 dolarů za barel a upozorňuje na další faktor – „nesmyslnou logistiku“. „Severoamerická těžba putuje do Evropy, evropská těžba zase do Asie. Dokonce africké dodávky míří do Spojených států,“ uvádí.
EIA i OPEC srážejí odhady poptávky
Jasnou ranou pro trh s ropou jsou zhoršené odhady globální poptávky po komoditě. Ty čerstvě vydaly jak OPEC, tak Mezinárodní agentura pro energii IEA. Ta ve zprávě potvrzuje, že poptávka zejména kvůli zvolnění v Číně padla a tempo jejího růstu je nejnižší za 2,5 roku, zatímco nabídka plynule roste. Hlavní roli zde IEA připisuje Severní Americe. Odhad globálního růstu poptávky po ropě IEA pro letošek proti srpnu zhoršila o 65 tisíc barelů denně na 900 tisíc b/d. V příštím roce pak čeká posílení růstu poptávky na 1,2 milionu barelů denně, i to je ale o sto tisíc barelů denně pod jejím výhledem ze srpna.
„Konflikty v Iráku a Libyi zůstávají kvůli slábnoucí poptávce a naopak rostoucí nabídce na okraji vlivu,“ uvádí IEA k trhu s ropou. OPEC nově průměrnou denní těžbu v roce 2015 odhaduje kolem 29,2 milionu barelů, což je o 200 tisíc b/d méně oproti výhledu před měsícem. A přiznává, že jeho produkce bude klesat pod tlakem severoamerické břidličné těžby.
IEA v této souvislosti odhadla: dodávky ropy ze zemí mimo OPEC letos vzrostou o 1,6 milionu barelů denně a příští rok o dalších 1,3 milionu b/d. Hlavním faktorem je dle IEA právě boom těžby z břidlic v Severní Americe. Odhad poptávky po ropě ze zemí OPEC snížila IEA pro příští rok o 300 tisíc barelů denně na 29,6 milionu b/d. Jde tedy nad vlastní odhad OPEC. V srpnu OPEC těžil 30,31 milionu denních barelů.