Hledaného ruského disidenta u sebe ubytoval Schwarzenberg

Hledaného ruského disidenta u sebe ubytoval Schwarzenberg

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ruskému disidentovi Olegu Vorotnikovovi, na kterého je vydaný mezinárodní zatykač, poskytl ubytování Karel Schwarzenberg. Informaci, kterou na svém Facebooku zveřejnila umělecká skupina Vojna, potvrdil deníku Echo24.cz sám kníže a čestný předseda TOP 09.

„Ano, je to pravda. Bydlí u mě na venkově,“ řekl Schwarzenberg pro Echo24.cz. Na otázku, jestli ho oslovil sám Vorotnikov, odpověděl, že ke sjednání ubytování došlo přes známého. Oleg Vorotnikov s manželkou a třemi dětmi pobývá v Česku ilegálně už od léta. Veřejnost se o tom ale dozvěděla až v září, kdy byl zadržen při krádeži v jednom z pražských supermarketů.

Bydlení u Schwarzenberga zprostředkoval filozof a pedagog Milan Kohout. „Ano, zorganizoval jsem to já,“ řekl pro Echo24.cz Kohout a pro ParlamentníListy.cz popsal vývoj událostí. „Dočetl jsem se, že čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se za Vorotnikova postavil a uvedl, že než aby byl vydán do Ruska, raději jej schová ve vlastním bytě. I zavolal jsem tedy panu Schwarzenbergovi. Zvedl to…,“ uvedl Kohout a dodal, že kníže své slovo dodržel a během několika dní ubytoval rodinu v jednom ze svých bytů, který byl volný.

Ještě před angažováním Schwarzenberga se ale od ruského umělce začali veřejně odvracet čeští aktivisté, kteří mu pomáhali. „Intenzivně si budovali a uchovávali image Putinových kritiků, ovšem z důvodů, které si ani nechceme domýšlet, otočili a začali si lhát do kapsy. V rozhovorech najednou obhajují Rusko, což je v přímém rozporu s jejich anarchistickým smýšlením, a Vladimira Putina označují za někoho, kdo jejich zemi sjednotil,“ řekl k tomu pro Echo24.cz Petr Žílka, mluvčí skupiny Ztohoven.

Skupina Ztohoven se rovněž ohradila proti Vorotnikovovu výroku, že už od 90. let nepoužívá peníze a že krádeží pouze osvobozuje zboží od jeho ceny. „Tvrdili, že neví, jak vypadají české peníze, ale to bylo jen jedno z jejich pokrytectví – peníze od nás dostávali, pokud to jen šlo,“ dodal Žílka. Karel Schwarzenberg však zdůraznil, že ruské rodině finančně nepomáhá. „Ne, o peníze se nejedná, jen o byt,“ řekl.

Oleg Vorotnikov (1978) je ruský umělec a aktivista. Vystudoval moskevskou Filozofickou fakultu a od roku 1995 se zapojuje do akcí skupiny Vojna. Nyní je jejím lídrem. Tato disidentská výtvarná skupina se proslavila v roce 2010 dílem Úd v zajetí FSB, kdy na zdvihací most naproti oddělení ruské tajné služby namalovala obří penis. Od roku 2011 je na Vorotnikova vydán mezinárodní zatykač za urážku úředních činitelů a násilí proti představitelům ruských orgánů. Nyní žije s rodinou v ilegalitě v různých státech Evropy. S manželkou Natalijí Sokolovou vychovávají tři děti.