Nizozemští poslanci schválili částečný zákaz zahalování na veřejnosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dolní komora nizozemského parlamentu v úterý schválila zákaz zahalování pomocí burky či nikábu na některých veřejných místech. Rozhodnutí poslanců však ještě musí potvrdit senát. Informaci přinesla agentury Reuters a AFP.
Nová legislativa zakazuje zahalování pomocí zmiňovaného oblečení na místech, kde je nutná přesná identifikace konkrétní osoby. Mezi takovéto lokace patří například vládní budovy, školy, nemocnice či prostředky hromadné dopravy.
„Zákon nemá žádný náboženský podtext,“ ujistil veřejnost předseda vlády Mark Rutte. Vláda se podle něj snažila najít rozumný kompromis mezi osobní svobodou v oblékání a zároveň nutnou potřebou vzájemně srozumitelné komunikace.
V Nizozemsku však bude i nadále platit možnost zahalovat se na ulicích. Předseda vlády v této souvislosti poznamenal, že nevidí žádný důvod, proč by nošení burky a nikábu mimo vyjmenované lokace nemohlo být povoleno. Kromě náboženského oblečení je v zákonu zmínka i zákazu zakrývání obličeje pod lyžařské čepice a helmy.
Za porušení nového zákona hrozí obviněným osobám pokuta až do výše 405 Euro (11 000 korun).
Přestože ženy v Nizozemí se na veřejnosti příliš nezahalují, stal se nově diskutovaný zákon předmětem veřejného zájmu. Jako svou hlavní agendu si ho například zvolila protiislámská Strana pro svobodu, jejíž předseda Geert Wilders za své výroky vůči muslimům opakované čelil kritice.
Průkopníkem v oblasti zákazu zahalování na veřejnosti se roku 2010 stala Francie, který od té doby už zatkla několik žen v nikábech a burkách. Podobnou legislativu schválila později i Belgie a některé části Švýcarska.