Akciový trh se vytrácí, firmy peníze na burzách nehledají

Akciový trh se vytrácí, firmy peníze na burzách nehledají

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Svět akcií už není, co býval. Pomineme-li činnost centrálních bank, díky kterým trhy sahají po historických maximech, se ve finančním prostředí objevil další poměrně nebezpečný trend.

Firmy už jednoduše netouží stát se veřejně obchodovanými společnostmi a dávají přednost formě neveřejného obchodu, napsal v pátek redaktor Roklen24 Jan Berka. Co z toho vyplývá je, že akciový trh se postupně vytrácí.

Obzvláště se s tímto vývojem setkáte ve Spojených státech. Podle Stevene DeSanctise, akciového stratéga společnosti Jefferies, se počet firem, jejichž akcie jsou obchodované na burze, strmě propadá. Jeho slova pak potvrzuje i Centrum pro průzkum cen a cenných papírů. Množství na burzách zaknihovaných akcií, tedy firem, se z 6 364 z roku 1997 snížil na 3 267, což je nejnižší číslo od roku 1984.

Všichni křičí „sell“! Ale proč?

„Vinou absence nových IPO, rostoucího počtu fúzí a akvizic a narůstajícím objemem zpětných odkupů vlastních akcií se americký akciový trh postupně zmenšuje,“ přepisuje DeSanctisova slova server Business Insider. „Společnosti už netouží stát se veřejně obchodovanými kvůli vyšším nákladům, které jsou spojené například se zákonem Sarbanes-Oxley. Svou roli hraje i fakt, že soukromý trh se stal mnohem větším zdrojem možností financování, než tomu bylo kdykoliv předtím.“

počet veřejně akciových titulů v indexu CRSP je nejníže od roku 1984 - Foto: Center for Research in Securities Prices (CRSP), The University of Chicago Booth School of Business

Klesající počet akcií pak negativně ovlivňuje i výkon investorů, především manažerů akciových fondů. Právě ti jsou vinou zmenšující se palety investičních možností nuceni se doslova sdružovat do poměrně malé skupiny titulů, potažmo samotných sektorů. Takovéto „stádní“ jednání se nutně projeví v samotném zhodnocení, které je oproti minulosti, kdy bylo mnohem snazší narazit na neotřelou příležitost s obrovským potenciálem, prokazatelně nižší.

2. září 2016