Ze slovenské vládní strany zbylo torzo. Poslanci prchli k Most-Hídu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejmenší slovenská koaliční strana Síť čelí pět měsíců po parlamentních volbách již druhému vnitrostranickému rozkolu. Pět ze sedmi poslanců strany bývalého předsedy Radoslava Procházky v úterý oznámilo, že vystupují ze strany a že chtějí spolupracovat s další vládní stranou Most-Híd. Ta večer rozhodla o zahájení jednání s těmito zákonodárci. Nynější čtyřčlenná koalice by si tak mohla udržet stávající většinu ve sněmovně.
Strana Síť byla ještě na začátku roku podle průzkumů veřejného mínění hlavním vyzyvatelem sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Ve volbách Síť nakonec získala jen 5,6 procenta hlasů. Těsně tak zdolala potřebnou pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny a ve 150členném zákonodárném sboru získala deset mandátů.
Už krátce po volbách ze Sítě vystoupili tři zvolení zákonodárci, kteří tak chtěli vyjádřit nesouhlas s povolební spoluprací strany se Směrem-SD. Skupina dalších pěti poslanců Sítě v čele s místopředsedou sněmovny Andrejem Hrnčiarem pak založila platformu. Opustit stranu se rozhodli po jejím víkendovém sjezdu, na kterém byl novým předsedou strany zvolen ministr dopravy Roman Brecely.
„Ani po sobotním sněmu se ve straně Síť nic nemění, neexistuje žádná garance změny způsobu dosavadní komunikace a stylu práce. Nemůžeme dál nést zodpovědnost za dění ve straně,“ napsala ve společném prohlášení pětice dosavadních poslanců Sítě. Uvedli také, že na plnění vládního programu se chtějí podílet ve spolupráci s poslaneckým klubem vládní strany Most-Híd, jež má nyní deset poslanců. Na vytvoření vlastního poslaneckého klubu je podle slovenského zákona potřeba alespoň osm poslanců.
Spolupráce s Most-Híd
Vedení strany Most-Híd v úterý večer rozhodlo, že se zmiňovanou pěticí poslanců bude vyjednávat o spolupráci. „Naším zájmem je, abychom zajistili stabilitu vládní koalice,“ řekl novinářům předseda strany Béla Bugár.
Zatím není známo, jak odchod poslanců ze Sítě ovlivní fungování koalice. Síť, kterou budou v parlamentu nově zastupovat pouze dva poslanci, získala během povolebních jednání se zástupci Směru-SD, strany Most-Híd a Slovenské národní strany o sestavení vlády právo obsadit post ministra dopravy.
Podle listu Denník N se ve Směru-SD již delší dobu hovoří o tom, že nejlepším řešením by bylo zúžení koalice na tři strany, tedy bez Sítě. Bugár řekl, že případné změny poměrů uvnitř koalice nejsou na pořadu dne a že rozhodnout o způsobu dalšího fungování koalice by po jednáních jeho strany s pěticí dosavadních poslanců Sítě měli zástupci vládních stran. Také Most-Híd přišel po letošních volbách kvůli spolupráci se Směrem-SD o jednoho poslance.
Nynější čtyřkoalice má v parlamentu 81 poslanců, tedy potřebnou většinu k prosazení běžných zákonů.