Porcování londýnského medvěda

Boj o unijní agentury EBA a EMA v Londýně. V ringu je i Česko

Porcování londýnského medvěda
Boj o unijní agentury EBA a EMA v Londýně. V ringu je i Česko

S brexitem se z metropole na Temži odstěhují i dvě důležité agentury EU. Jde o Evropský orgán pro bankovnictví (European Banking Authority, EBA) a Evropskou agenturu pro léčiva (European Medicines Agency, EMA). První je zodpovědná za bankovní dozor ve všech (zatím) 28 státech EU, druhá má na starosti schvalování léčiv v Unii. Ačkoli se definitivní rozhodnutí o tom, kam se obě agentury přestěhují, plánuje až na říjen, jde o dost důležitou věc, takže se už na nynějším summitu EU 22. a 23. června vedou spory o rozhodujících kritériích přesunu EBA a EMA.

Kam s nimi? Zájem členských zemí je veliký, píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Pokud jde o budoucí sídlo EMA, přihlášku už podalo 17 zemí. A tři další mají zájem. Uzávěrka je 31. července. Trochu přehlednější je situace v případě EBA. Úřad bankovního dozoru chtějí oficiálně Frankfurt nad Mohanem, Vídeň, Praha, Lucemburk a Varšava. Zhruba půl tuctu zemí projevilo o EBA zájem, ale zatím se nerozhodlo.

Na nynějším summitu by se měla stanovit kritéria, na jejichž základě se má v říjnu rozhodnout. Jde předně spíše o technická kritéria, a proto se leckdo před summitem ptal, proč se jimi mají zabývat „šéfové“. Ale sídla agentur jsou vysoká politika, a kritéria už můžou předurčit budoucí rozhodnutí.

Summit 22. a 23. června 2017 - Foto: Evropská komise

Na stole je návrh šesti kritérií, jež mají lokality splňovat. Patří k nim záruka, že oba úřady budou moci na novém místě zahájit práci k datu vystoupení Velké Británie z EU koncem března roku 2019.  Dále jde o existenci vhodných dopravních spojení a zajištění, že obě agentury budou moci v budoucnu rekrutovat vhodný personál z lokálních zdrojů. Dvě další kritéria se týkají spolupracovníků a rodin. Jde třeba o dostatek vzdělávacích, vícejazyčných zařízení pro děti. Životní partneři a děti mají mít dál epřiměřený přístup na pracovní trh jakož i do místního zdravotního a sociálního systému. 

Posledním v řadě je kritérium regionální vyváženosti, což hrálo v minulosti často nejdůležitější úlohu při rozdělování unijních úřadů. Čtyři země – Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Kypr – zatím vyšly ohledně agentur naprázdno. Proto si východoevropské země jednu z agentur nárokují. Zatím se předpokládá, že Evropská komise uchazeče o agentury na základě kritérií do 15. září vyhodnotí a své hodnocení předá Radě EU.

Summit 22. a 23. června 2017. - Foto: Evropská komise

Říjnový verdikt by měl podle dosavadního návrhu padnout v až třech volebních kolech. V kole prvním má každý z 28 států šest bodů: tři pro upřednostňovanou lokalitu, dva pro druhou a jeden pro třetí lokalitu. Pokud žádné sídlo nedostane tři body alespoň od 14 zemí, postoupí do druhého kola tři nejvíce podpořené lokality. Pak už bude mít každá země jen jeden hlas – stejně jako v možném třetím kole.

Ne všem vládám se tento způsob volby zamlouvá. Nejen proto, že všechny hlasy mají stejnou váhu. Existují obavy, že už v prvním kole mohou vypadnout někteří favorité. Předem už je jasné, že nejtvrději se bude bojovat o agenturu pro léčiva. Přirozeně se už spekuluje, jak by vše mohlo dopadnout. Pokud jde o EBA, o níž usilují i Češi, mohly by sehrát roli i obsahové argumenty. Finanční dozor je zatím rozdělen do tří míst: EBA v Londýně, burzovní dozor ESMA v Paříži a orgán pro pojišťovnictví EIOPA ve Frankfurtu. Mnohé mluví ve prospěch toho, aby se tato trojí dělba zúžila na dvě nejdůležitější, po Londýně, finanční místa v Unii – na Paříž a Frankfurt. Evropská komise už oznámila, že chce posílit kompetence ESMA.

To by podle listu FAZ zvyšovala šance Frankfurtu na EBA, za které vpravdě agresívně bojuje i spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble. Navíc, ve Frankfurtu se najde snadněji vhodný personál než, řekněme, v Praze nebo ve Varšavě. 

Budova EBA v Londýně. - Foto: EBA

 

,

22. června 2017