Zeman ve Velké Británii

Zeman vzal na audienci i dceru Kateřinu. Královně připomněl Mnichov

Zeman ve Velké Británii
Zeman vzal na audienci i dceru Kateřinu. Královně připomněl Mnichov

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Prezident Miloš Zeman se v pátek v Buckinghamském paláci setkal s britskou královnou Alžbětou II. Oproti očekávání s sebou kromě manželky Ivany vzal i dceru Kateřinu. Ta je podle něj symbol britsko-české spolupráce, protože v Londýně studuje. Podle prezidentových slov taktně královně připomněl Mnichovskou dohodu, kdy Francie a Británie souhlasily se zabráním Sudet Hitlerovským Německem.

Miloš zeman s rodinou u královny Alžběty II. - Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Český prezident po audienci uvedl, že s královnou hovořil o situaci českých občanů, aby po odchodu Velké Británie z Evropské unie mohli v zemi i nadále pracovat a studovat. Během rozhovoru královně také připomněl historii česko-britských vztahů od 14. století, od dob královny Anny Lucemburské.

(Ne)vynechal Mnichovskou dohodu

„Říkal jsem jejímu Veličenstvu, že s taktem sobě vlastním, vynechám Mnichovskou dohodu. Že bych chtěl pouze upozornit, že v Mnichově jsme byli my sami proti Hitlerovi. No a že dva roky poté, Británie zůstala sama proti Hitlerovi,“ řekl Zeman.

Miloš zeman s rodinou u královny Alžběty II. - Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zeman se královně také zmínil, že odpoledne vyznamená československé válečné veterány žijící v Británii. Na tiskové konferenci se poté novináři Zemana ptali, zda veterány oceňuje také za prožité utrpení během 2. světové války. Zeman odvětil, že nikdy nikoho nevyznamenal za utrpení a připomněl kauzu Brady. 

Královna od prezidenta obdržela dva dary, jedním z nich byla brož s českými granáty a druhým byl hedvábný šátek s motivem díla Václava Hollara.

Po návštěvě u královny se Zeman sešel s ministrem zahraničí Borisem Johnosonem. Chtěl si s ním promluvit hlavně o smrti českého občana, který byl v září minulého roku v Londýně napaden partou mladíků a řetězem ubit k smrti. Letos v dubnu britský soud zprostil údajného pachatele obvinění. „Česká justici si zasluhuje nejhlubší kritiku, ale takhle hluboko ještě neklesla,“ řekl Zeman.

Odpoledne prezident vyznamenal několik válečných veteránů a předal diplom o jmenování do generálské hodnosti veteránovi Miroslavu Antonínu Liškutínovi. 

Audience u královny v Buckinghamském paláci je ale jen ojedinělé přijetí českého prezidenta hlavou západního státu. Zemanem avizované setkání s tehdy novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jako jedním z prvních zahraničních státníků, se dosud neuskutečnilo. Trump na českého prezidenta prý zatím nemá čas. Avšak od ledna už Trump absolvoval řadu schůzek s jinými státníky. Na konci dubna se například sešel s argentinským prezidentem, v květnu si udělal čas na prezidenty či premiéry Itálie, Gruzie, Turecka nebo Kolumbie. V červnu pak absolvoval setkání s rumunským prezidentem a v pondělí se pak má v Bílém domě setkat s prezidentem Panamy. Miloš Zeman by se podle svých slov mohl dočkat až v září, kdy se v Americe zúčastní zasedání Valného shromáždění OSN.

Zemanovy zahraniční cesty směřují z velké části na východ.