KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST ČR

Sobotka chce jednat o kritizovaném návrhu o kyberbezpečnosti

KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST ČR
Sobotka chce jednat o kritizovaném návrhu o kyberbezpečnosti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vládní koalice musí mít podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jistotu, že zvažované rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství v oblasti kybernetické bezpečnosti příliš nezasáhne do svobod občanů. Podle vládní novely, kterou projednává Sněmovna, by mohli zpravodajci umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Návrh kritizují někteří poslanci, uvedl Sobotka. Ohradilo se proti němu také Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR).

Zajištění kybernetické obrany Česka není nyní v zákonech ošetřeno. Norma proto nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě. Předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku. Zpravodajství by dostalo možnost připojit k zařízením provozovatelů sítí elektronické komunikace své vlastní „technické prostředky kybernetické obrany“.

Ministerstvo obrany, které návrh předložilo, podle Sobotky na vládě ujišťovalo, že novela přílišný zásah do svobod neznamená. „Ale ve Sněmovně roste množství kritiků i z prostředí informačních technologií, kteří říkají, že ten rozsah pravomocí je příliš obecný, nejsou tam zakotveny kontrolní pravomoci,“ řekl ve středu Sobotka novinářům před jednáním vlády.

Vládní koalice musí mít podle premiéra Sobotky jistotu, že zvažované rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství v oblasti kybernetické bezpečnosti příliš nezasáhne do svobod občanů. Ilustrační foto - Pixabay

Premiér si proto přeje, aby ve středu novelu probraly špičky koalice. „Rádi bychom prověřili v rámci koalice i při jednání expertů, zda nejde o příliš velký zásah do svobod občanů,“ uvedl Sobotka. V poslední době podle něj přibývá opatření, která směřují ke kontrole. „A já myslím, že bychom to neměli přehánět, potřebujeme jistotu, že tyto pravomoci ze strany Vojenského zpravodajství nebudou zneužity,“ řekl. Není si také jist, zda by mělo být oprávnění sledovat data na internetu tak široké.

Pravomoc umisťovat aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí kritizovalo tento týden Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Mohla by podle něj ohrozit bezpečnost Česka. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek však pro ČTK ohrožení bezpečnosti vyloučil. „Ta bude ohrožena především v případě, pokud hackeři napadnou klíčovou infrastrukturu,“ uvedl.

,

25. ledna 2017