Neštěstí v Itálii

V Itálii zavalila lavina hotel. Desítky mrtvých

Neštěstí v Itálii
V Itálii zavalila lavina hotel. Desítky mrtvých

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Z hotelu zavaleného po středečním zemětřesení lavinou ve střední Itálii se podařilo vyprostit tělo první oběti. Informovala o tom italská agentura ANSA. Záchranáři, kteří se na místo dostali brzo ráno, počítají s tím, že je na místě mnoho mrtvých. Dosud se uvádělo, že si zemětřesení, jež mělo sílu kolem pěti stupňů, vyžádalo v celém regionu život jedné osoby a další člověk byl pohřešován.

Na hotel lavina spadla ve středu večer. Agentura ANSA oznámila, že se z hotelu Rigopiano podařilo vyprostit tělo jedné oběti. Velitel záchranářského týmu Antonio Crocetta řekl, že je tam „mnoho mrtvých“. Asi 30 osob se stále pohřešuje. Hotel se pod lavinou zhroutil a je zcela zasypán a pro záchranáře velmi špatně dostupný.

„Přesunujeme záchranářské skupiny na místo vrtulníkem a začínají tam kopat,“ řekl mluvčí italské hasičské brigády Luca Cari.

Ilustrační foto - Shutterstock

Na leteckém snímku je vidět jenom malá část střechy a horního patra stavby. „Zatím jsme nebyli schopni moc toho udělat. Ta stavba se zhroutila, je to spíš hromada suti než hotel. To, co z toho zbylo, hrozí sesutím. Hotel je téměř zcela zničený. Volali jsme, ale nikdo neodpovídal, žádné hlasy. Kopeme a hledáme lidi,“ řekl Crocetta. Hotel měl 43 pokojů a v době pádu laviny v něm byl personál a přes 20 hostů. ANSA uvedla, že mezi nimi jsou i děti.

Někteří hosté stačili poslal na pohotovostní čísla SMS zprávy. „Pomozte, umíráme zimou,“ napsal podle agentury ANSA jeden pár hostů. List Corriere della Sera zveřejnil SMS s textem: „Některé zdi byly strženy. Jsem venku s pracovníkem údržby, ale z hotelu nevidím nic. Přede mnou je jenom zeď sněhu.“

Záchranáři si zřídili výchozí tábor ve městě Penna, vzdáleném asi deset kilometrů. Na proražení cesty tam čekají také sanikty. Crocetta a další se ke stavbě dostali ve čtyři hodiny ráno na lyžích.

Hosté hotelu a personál jsou pod sněhem a troskami už mnoho hodin. „Byla to velká lavina,“ citovala ANSA záchranáře.

Živí vyvázli zatím dva lidé, které vrtulník dopravil do nemocnice. Jedním z nich je host Giampaolo Parete. „Jsem naživu, protože jsem právě vycházel pro něco do auta,“ řekl. Jeho žena a dva synové zůstali v troskách hotelu. „Ocitl jsem se pod sněhem, ale podařilo se mi dostat se ven. Auto zavaleno nebylo, počkal jsem v něm, dokud nepřišla pomoc,“ sdělil z nemocnice osmatřicetiletý muž.

Hotel Rigopiano je v provincii Pescara, která je součástí středoitalské oblasti Abruzzo. Hotel je ve vzdálenosti asi 45 kilometrů od pobřežního města Pescara. Záchranáři tragédii hotelu Rigopiano označují za nešťastný souběh zemětřesení a laviny.

Centrum středečního zemětřesení bylo devadesát kilometrů severovýchodně od Říma. Největší škody byly hlášeny z provincií L‘Aquila a Teramo nacházejících se v oblasti pohoří Gran Sasso, kde otřesy uvolnily několik lavin. Otřesy lidé pocítili i v Římě a Florencii.

19. ledna 2017