Čeští bojovníci proti korupci. Babišovy rozpory ve financích nevadí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vadí českým organizacím, které svoji činnost zasvětily boji proti korupci a podvodům, každá nekalost? Ukazuje se, že jak kdy. Pokud totiž mají komentovat rozpory v příjmech a výdajích ministra financí Andreje Babiš (ANO), na které upozornil Týdeník Echo, staví se k tomu vlažně. Například Rekonstrukce státu, která neustále hýří aktivitou kolem prosazování různých „protikorupčních“ zákonů, teď mluví jen neurčitě o tom, že by měl Babiš své finance vysvětlit.
Týdeník Echo minulý týden přišel se zjištěním o Babišově nákupu od daně osvobozených korunových dluhopisů od Agrofertu. Na ně totiž neměl mít ministr dostatek finančních prostředků. Babiš nebyl prozatím schopný vysvětlit, kde na dluhopisy vzal, a jeho mediální výroky se značně rozcházejí. Zástupci protikorupčních organizací zatím říkají jen to, že Babiš má nesrovnalosti vysvětlit.
„Je nepochybné že by Andrej Babiš měl jako ministr financí ty pochyby rozptýlit. Ta jeho prozatímní vysvětlení jsou kusá a jdou po částech. Pokud má ambici být premiér, tak by měl jednoznačně vysvětlit tu finanční situaci, případné transakce, ze kterých na ty dluhopisy měl,“ uvedl pro server Echo24 ředitel Transparency International David Ondráčka, který toho o kauze podle svých slov nevěděl dostatek. „V této chvíli je jediná šance tlačit na Babiše, aby to vysvětlení dal úplné a ne kusé,“ doplnil.
Podobně se vyjádřil i Pavel Franc z projektu Rekonstrukce státu. Ta se snaží prosadit řadu zákonů, jež by měla více otevřít počínání politiků i nakládání s veřejnými penězi a chce větší odpovědnost veřejné správy. „V prvé řadě je z vašeho článku patrné, že nejde o otázku korupčního jednání, ale o to, zda Andrej Babiš porušil či neporušil daňové předpisy. Médii zveřejněné informace vzbuzují otazníky nad příjmy Andreje Babiše a je pochopitelné, že by je měl řádně veřejně vysvětlit. Zvláště za situace, kdy aktivně prosazuje zvyšování daňové kontroly,“ uvedl pro server Echo24 Franc.
Franc ještě doplnil, že společnost Frank Bold, jejíž je výkonným ředitelem a která je jedním z garantů projektu Rekonstrukce státu, by mohla provést důkladnou analýzu, pokud by si ji Echo24 objednalo. „K samotnému hodnocení nemohu přistoupit, pokud nemám analýzu celého problému, kterou pro vás samozřejmě můžeme provést, pokud si ji objednáte,“ uvedl Franc.
Franc také doplnil, že se prý ale nebojí Babiše kritizovat. „Frank Bold zásadně kritizoval Babišův zákon o prokazování původu majetku, který neúměrným způsobem posiluje práva finanční správy na úkor právní jistoty občanů. Aktivně jsme upozorňovali na tento problém a navrhovali jsme, aby v případě přijetí existovala soudní ochrana pro postižené postupem finanční správy. Osobně jsem návrh zákona o prokazování původu majetku rozporoval na jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, a to za přítomnosti pana Andreje Babiše,“ dodal Franc.
Postoj další protikorupční organizace, konkrétně Nadačního fondu proti korupci, zatím není jasný. Jeho zakladatel miliardář Karel Janeček celou věc zatím neokomentoval. Informovaný o Babišových nesrovnalostech nebyl ani člen správní rady fondu, podnikatel a majitel společnosti Regio Jet Radim Jančura. „Nezlobte se, já o tom nic nevím,“ odpověděl na dotaz serveru Echo24 Jančura.
Dluhopisy, na které Babiš neměl
Do roku 2013, kdy nakoupil první várku dluhopisů za 1,252 miliardy korun, měl Babiš čistý příjem jen 1,10 miliardy korun. Finanční správa dotaz deníku Echo24, zda podezření, že Babiš neměl na nákup dluhopisů dostatek legálních prostředků, nechtěla komentovat, protože je vázána mlčenlivostí.
Babiš na dotazy, jak vysvětlí rozpory ve svých financích, nejdříve nechtěl odpovědět. Poté na tiskové konferenci mluvil o podstatně vyšší částce, než o které opakovaně hovořil v médiích. Pro Deník uvedl, že jeho čisté příjmy od roku 1993 činí něco přes 1,5 miliardy korun, na tiskové konferenci pak mluvil o přibližně 2,5 miliardách korun.
Na jeho příjmy se ho zeptal také Český rozhlas. Pro ten uvedl, že si dalších 668 milionů v minulosti vydělal tak, že z nich nemusel platit daně. Údajně na kapitálovém trhu, kde jsou některé příjmy od daní osvobozené.