Maďarský ministr zahraničí: Brusel Česko, Polsko a Maďarsko vydírá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó označil postoj Evropské komise vůči třem členským zemím EU, které odmítají plnit přidělené kvóty pro přijetí migrantů, za „vydírání“. Šéf diplomacie to ve středu podle agentury MTI řekl v reakci na rozhodnutí Evropské komise zahájit řízení vůči Maďarsku, Česku a Polsku kvůli neplnění unijních povinností plynoucích z programu přerozdělování migrantů z Itálie a Řecka.
Szijjártó trvá na tom, že komise se snaží zakrýt vlastní „tristní chybu“. Doposud se totiž mezi členské státy unie alokovalo 20.000 migrantů, ačkoliv se unie před dvěma lety dohodla přerozdělit mezi své členy až 160.000 žadatelů o azyl. Toto rozhodnutí však beze zbytku nesplnil žádný členský stát. Maďarsko přitom podle něj alespoň jasně uvedlo, proč kvóty neplní.
Ministr podrobil kritice i řeckého eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose. Ten prý jedná pokrytecky, když se staví proti stavbě plotů na hranicích. V roce 2013 přitom ještě jako řecký ministr obrany rozhodnutí vlády postavit plot na hranicích s Tureckem vítal.
Plán na přerozdělování migrantů označil šéf maďarské diplomacie za extrémně nebezpečný, a to především kvůli „vražedné teroristické hrozbě“, která visí nad celým evropským kontinentem. „Bylo nemožné zjistit, kdo je kdo mezi 1,5 milionem migrantů,“ řekl Szijjártó, jehož země nepřijala zatím ani jednu osobu.
Evropská komise by se tak podle něj měla spíše zabývat teroristickou hrozbou a hledat cesty, jak v Evropě znovu zajistit bezpečnost. Poukazoval přitom na zvýšený počet teroristických útoků, které kontinent zasáhly během velmi krátké doby a při kterých zemřely stovky lidí.
Státy mají podle maďarského ministra právo se samy rozhodnout, koho na své území pustí a s kým chtějí žít, a Evropská komise jim toto právo nemůže upřít.