Formafatal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elegantní, trochu drsný a sexy. Takový je industriálně laděný byt v novostavbě na Hřebenkách i osobní styl jeho autorky architektky Dagmar Štěpánové. Rezidenční byt se rozkládá na ploše 85 m2 a náleží k němu ještě 50metrová terasa s překrásným výhledem. Investor dal architektce skvělé zadání: vytvořit prostor tak, jako by ho navrhovala sama pro sebe. Získala absolutní svobodu a investor její jedinečný rukopis plný kreativních detailů a neotřelých řešení. K zakázce se Dagmar Štěpánová dostala poměrně včas, a ještě se tak podařilo zrušit dodávku všech standardů pro vybavení bytu, které nabízel prodejce.
Z hlediska celého konceptu interiéru byly totiž všechny standardy nežádoucí. Díky atypikému řešení většiny interiérových prvků se architektka vypořádala s komplikovanou dispozicí. Větší stavební úpravy si investor nepřál. Proto se snažila dělat z nedostatků bytu přednosti. V jednom z výklenků, kterých bylo v bytě několik, umístila například kuchyň. Ta má mimochodem zajímavé úchytky ve formě vrtulek z hydrantu, které architektka sehnala na hasičském webu…
Drobnější stavební úpravy byly však nevyhnutelné (rozvody elektroinstalací, úpravy velikosti stavebních otvorů, rozvody vody a odpadů, drobné přizdívky atd.). Prvním krokem bylo odstranění sádrových omítek na stropech obytných místností a na stěnách v kuchyni. Odkryté betonové prefabrikované dílce dávají celkové atmosféře bytu na jakési surovosti a podtrhují industriální charakter návrhu. Na podlahách jsou v celém prostoru industriální cementové stěrky. Prosklené dveře v ocelových rámech jsou vyrobeny na zakázku dle autorského návrhu architektky a plné dveře se skrytou zárubní na sebe naopak nepoutají pozornost a na stěnách se téměř ztrácí. Celý interiér architektka řešila do sebemenších doplňků a dekorací až po návrh polštářů.
Celkem pro byt navrhla 44 atypů, které doplnila o pár ikonických designových kousků převážně z 50. let minulého století. Doplňky nakupovala i z druhé ruky. V jednom ze zákoutí najdeme například starou žíněnku z tělocvičny, kterou koupila v Industrial antiku. Kromě designu hrají v interiéru důležitou roli také obrazy malíře Zbyňka Novotného. Pocházejí ze soukromé sbírky investora a byly určující pro celkové barevné ladění bytu. Firma PanSlavista vyrobila speciálně pro tuto realizaci noční stolky, které pojmenovala po autorce a zařadila do své stále, nabídky. Zrodily se tak stolečky Dagmar. Studio Formafatal, které založila Dagmar Štěpánová, má dnes pět členů. Zabývá se architekturou, návrhy interiérů, výstavními instalacemi a designem. Byt dokončený před rokem se už dočkal několika publikací i v prestižních zahraničních magazínech. P