Šlachta bude sloužit u celníků, i když není celník. Úřad ale už zná fintu

Šlachta se na výběrové řízení poctivě připravuje. - FOTO: Jan Zatorsky
Šlachta bude sloužit u celníků, i když není celník. Úřad ale už zná fintu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Proto, aby se mohl člověk stát náměstkem generálního ředitele celní správy, je ze zákona nutnou podmínkou, aby byl celník. Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který v pondělí přijal nabídku na post náměstka pro pátrání na celní správě, tak vlastně nesplňuje zákonné podmínky. Podle úřadu to ale není problém, Šlachta bude výkonem pověřen po dobu výběrového řízení a přihlásí se do něj až ve chvíli, kdy všechny požadavky bez problémů splní.

Šlachta, který dobrovolně opustil post šéfa protimafiánského útvaru kvůli reorganizaci policie, přijal v pondělí nabídku náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, aby posílil celní správu. Stát se má zástupcem generálního ředitele pro pátrání. „Generálním ředitelem a jeho zástupcem může být pouze celník,“ píše se ale v zákoně. Podle celní správy to ale není problém. „Již v pondělí celní správa avizovala, že pan Šlachta zažádá v nejbližších dnech o přijetí do služebního poměru,“ uvedla serveru ECHO24.cz a Echo Prime tisková mluvčí úřadu Martina Kaňková.

Aby se vyřešil problém, že Šlachta není celník, bude svou funkcí dočasně jen pověřen. „Prozatím bude pověřen po dobu výběrového řízení, do kterého by se měl, po splnění požadavků, přihlásit,“ vysvětlila Kaňková. Na to má teoreticky dostatek času. Termín pro podání přihlášek je do 15. září. V případě, že se do té doby nikdo nepřihlásí, výběrové řízení se bude opakovat.

O pozici, kterou by měl Šlachta zastávat, přitom dlouhodobě není zájem. Výběrové řízení na náměstka pro pátrání bylo vypsáno už v polovině prosince loňského roku, ale doposud se do něj nikdo nepřihlásil. Dočasně post zastával František Halás, který ale odešel na začátku června a vrátil se do čela Celního úřadu pro Královéhradecký kraj. Podle mluvčí mu skončila doba, po kterou byl pověřen.

Šlachtova poctivá příprava

Z výběrového řízení dále vyplývá, že Šlachta bude muset uspět v řadě dalších oblastí. Musí například složit základní celní zkoušku, prokázat jazykové znalosti na úrovni B2/C1 a také projít různými dalšími testy.

„Připravuji se teď na psychotesty, musím projít zdravotními testy a také testy osobní způsobilosti. Je toho hodně a na všechno se teď už poctivě připravuju,“ uvedl serveru ECHO24 a Echo Prime Šlachta. Své možné budoucí působení na celní správě ale nechtěl komentovat, protože podle jeho slov není nic jisté.

Jeho předchůdce Halás přitom nebyl jediný, kdo svůj post v tomto období opustil. Vlnu odchodů spustila rezignace dnes již bývalého ředitele Petra Kašpara na konci května. Oficiálně z čela úřadu odešel kvůli zdravotnímu stavu. V rámci spekulací ale padla také možnost, že jeho odchod souvisel s obviněním středočeského celníka Pavla Šímy z korupce.

Podle některých médií mohl za jeho odchodem stát také tlak ze strany ministerské náměstkyně pro daně a cla Aleny Schillerové kvůli údajně pomalé přípravě na elektronickou evidenci tržeb (EET), což Schillerová odmítla.

Na začátku června dal poté výpověď náměstek pro výkon Vladimír Štainer, který prý ztratil pro výkon funkce motivaci. Z náměstků tak z původní sestavy zůstala jen Vendulka Holá, která také úřad po odchodu Kašpara dočasně vedla. Na konci července ministr financí Andrej Babiš (ANO) pověřil funkcí generálního ředitele Milana Poulíčka, který bude podle zákona ustaven do funkce po získání příslušné bezpečnostní prověrky.