Soud: šátek do školy nepatří

Škola vyhrála spor o šátek. Žalobu cizinky zamítl i odvolací soud

Soud: šátek do školy nepatří
Škola vyhrála spor o šátek. Žalobu cizinky zamítl i odvolací soud

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud v úterý zamítl odvolání somálské dívky, která se žalobou domáhala po střední zdravotnické škole omluvy a 60 tisíc korun za údajný zákaz nošení hidžábu. Rozhodnutí je pravomocné. Podle odvolacího senátu je v sekulárním Česku nutno chránit právo být bez vyznání stejně jako právo náboženství mít. O jednání byl ze strany veřejnosti i médií velký zájem. 

„Podle našeho názoru žalobkyně na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení na půdě školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, právo nemá,“ konstatoval soudce Jan Klášterka. Hidžáb je muslimský šátek, kterým si žena zahaluje vlasy, krk a ramena.

Foto ze soudní síně. Ředitelka školy Ivana Kohoutová - Foto: Petr Podaný

Soudní síň byla stejně jako při minulých jednáních zaplněna do posledního místa, mnoho lidí se do jednacího sálu ani nedostalo. Podpořit ředitelku školy Ivanu Kohoutovou dorazilo mnoho lidí. Přišli i odpůrci islámu a jiní aktivisté naopak hájící studentku. U soudu se objevil také například poslanec Marek Černoch (Úsvit – NK).  

Soudce dodal, že nepovolení výjimky ze školního řádu není diskriminací na základě náboženského vyznání. „Opakem diskriminace je stejný přístup ke všem. Žalobkyně se vlastně domáhá ochrany své pozitivní diskriminace,“ podotkl.

Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová řekla novinářům, že zváží další právní kroky. „Jsem ráda, že se soud nevyhnul té zásadní otázce, ale jeho závěr rozhodně nesdílím,“ uvedla. V úvahu tak připadá dovolání cizinky k Nejvyššímu soudu.

Soud rozhodl, že šátek do školy neapatří - Foto: Petr Podaný

Somálka Ahmednuur Ayan Jamaalová zdravotnickou školu navštěvovala v září 2013. S vedením školy se podle žaloby dohodla, že během ošetřovatelské praxe muslimský šátek nosit nebude. Nošení hidžábu ve škole však prý během počáteční diskuze o podmínkách studia omezeno nebylo. V první den školy, tedy 2. září 2013, měla být ještě před zahájením výuky spolu s další muslimskou dívkou zavolána do ředitelny. Ředitelka Ivanka Kohoutová je poté měla s odkazem na školní řád vyzvat k tomu, aby si šátky sundaly.

„Klientka nabídla řešení, že by si mohla zahalovat pouze vlasy a krk nechat odhalený. Nebylo to akceptováno. Druhá dívka šátek sundala, po dvou měsících školu ale opustila a nastoupila do školy, kde jí nošení šátku bylo umožněno,“ řekla Korbelová Dohnalová. Jednání školy označila za nepřímou diskriminaci. Za pravdu ji dala i ombudsmanka Anna Šabatová a Česká školní inspekce. Dívka školu zažalovala loni v březnu. 

Obhájce druhé strany sporu advokát Radek Suchý odmítl, že by muslimské dívky v den zahájení výuky ředitelka vyzvala, aby hidžáby odložily. „Proběhly pouze jednání v červnu a v červenci, když se řešily podmínky přijetí dívek do školy. Případné střety náboženských kultur, jak uvádí žalobkyně, se neprojednávaly,“ uvedl právník.

Somálka se podle obhajoby studentkou školy formálně navíc prý vůbec nestala. „Po rozhodnutí o přijetí do školy na výzvu paní ředitelky do 10 dnů nepředložila nutné doklady k zahájení studia, mimo jiné šlo o udělení azylu v Česku. Oproti tomu druhá dívka – Afghánka – se skutečně studentkou školy stala, není ale pravda, že by odešla kvůli diskriminaci. Propadala ze všech předmětů kromě angličtiny,“ doplnil obhájce s tím, že Somálka školu opustila ze svého rozhodnutí.

Střední škola navíc trvá na tom, že každá škola má právo stanovit pravidla odívání i omezit náboženskou svobodu, a to mimo jiné proto, že zajišťuje bezpečnost žáků a také zachování sekulárního školství. Korbelová Dohnalová však upozornila na to, že projev víry lze omezit pouze zákonem, nikoliv podzákonnými předpisy včetně školního řádu.

Foto ze soudní síně. Ředitelka školy Ivana Kohoutová - Foto: Petr Podaný

 

, , red

19. září 2017