ŠKOLNÍ AKCE NA TCHAJ-WANU

Runy SS a páska s haknkrajcem. Školáci se před Vánoci převlékli za nacisty

ŠKOLNÍ AKCE NA TCHAJ-WANU
Runy SS a páska s haknkrajcem. Školáci se před Vánoci převlékli za nacisty

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Silnou kritiku ze strany Izraele a Německa vyvolala tchajwanská střední škola, jejíž žáci se na školní akci objevili v nacistických uniformách. Studenti měli například pásky na rukávech s hákovým křížem nebo vlajky s týmž symbolem. Někteří pri akci hajlovali. Prezidentská kancelář Tchaj-wanu vyzvala zminěnou školu, aby se za spornou akci omluvila. S odkazem na místní média o tom informuje server The Times of Israel.

Podle snímků z kontroverzní akce, která proběhla v pátek, tedy v předvečer Vánoc, se školáci oblékli do černých uniforem. Nechyběly jim při tom vysoké holínky, pásky s hákovým křížem, a nebo symboly nacistických jednotek SS na klopách. Stejně tak si studenti přinesli vlajky a zástavy s hákovým křížem nebo německou orlicí.

Školáci si dokonce vyrobili papírovou maketu tanku. Podle velikosti pojezdových kol a tvaru věže se zřejmě mělo jednat o napodobeninu těžkého tanku Tiger. Ten pro mnohé lidi představuje symbol německých tankových vojsk z doby druhé světové války. Na jednom snímku je vidět student, který sedí ve věži papírového tanku, přičemž má zřetelně zdviženou pravici.

Podle serveru Taipei Times se jednalo o školní akci ve stylu cosplay. Jedná se o něco podobného jako karneval, akorát s tím rozdílem, že účastník se snaží imitovanou postavu (kromě toho, že je za ní převlečený) předstírat se vším všudy.

Akce soukromé střední školy, která se podle Times of Israel jmenuje „Kuang-fu“, pochopitelně vyvolala rozruch. Ohradila se proti ní například izraelská kancelář pro hospodářství a kulturu, která sídlí na Tchaj-wanu. Kancelář v prohlášení uvedla, že vedení ostrovní země by mělo důsledněji vyučovat o hrůzách holokaustu a zločinech nacistického Německa.

K omluvě a nápravě vyzvala zmiňovanou školu i kancelář tchajwanského prezidenta. Akce soukromé školy podle ní byla neuctivá k Židům a ukazuje ignoranství vůči historii. Místní ministerstvo školství rovněž pohrozilo, že soukromé škole sebere dotace.

Za kontroverzní akci se nakonec podle tchajwanského tisku škola omluvila. Na síti se objevil snímek dvou jejích zástupců, kteří se na znamení omluvy uklonili.

Pro zajímavsot lze zmínit, že podobný případ před časem hýbal i Českem. Na jedné sportovní akci se totiž objevil dětský tým pojmenovaný Cyklon B, tedy stejně jako nechvalně známý plyn, který nacisté používali k vyvražďování Židů a dalších skupin obyvatel.

, vb

26. prosince 2016