Safírové jubileum

Alžběta II. vládne Velké Británii už 65 let

Safírové jubileum
Alžběta II. vládne Velké Británii už 65 let

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Británie si v pondělí připomíná 65 let vlády královny Alžběty II. Devadesátiletá panovnice je vůbec prvním britským monarchou, který takzvaného safírového jubilea dosáhl. Alžběta II. žádné oslavy nechystá, den chce podle britských médií strávit prací a vzpomínkami na zesnulého otce Jiřího VI., po jehož smrti 6. února 1952 trůn převzala.

Zatímco před pěti lety byly oslavy diamantového jubilea, tedy šedesáti let na trůnu, velkolepé, letos Alžběta stráví výročí v ústraní, neočekává ani žádné dary. Velké veřejné akce se pak podle BBC předpokládají v roce 2022 při platinovém jubileum, jež připadá na 70 let vlády.

U příležitosti pondělního výročí byl znovu vydán snímek královského fotografa Davida Baileyho, na kterém Alžbětu II. zdobí safírové náušnice a safírový náhrdelník. Tyto šperky dostala od otce Jiřího VI. ke svatbě s princem Philipem. Podle webu deníku The Daily Telegraph si klenoty natolik oblíbila, že si k nim v roce 1963 pořídila korunku s náramkem.

Británie si v pondělí připomíná 65 let vlády královny Alžběty II - FOTO: Flickr

Letos Alžbětu II. čeká po safírovém vladařském jubileu ještě další významný milník, a to 70 let od svatby s Philipem.

Britská královna je v současné době nejstarším vládnoucím monarchou na světě. Během její vlády se ve funkci vystřídalo 13 britských premiérů počínaje Winstonem Churchillem a konče nynější ministerskou předsedkyní Theresou Mayovou. Osobně se také setkala s 12 americkými prezidenty, tím posledním byla nyní již bývalá demokratická hlava státu Barack Obama. Očekává se, že přijme i nového prezidenta Donalda Trumpa, který se do Británie letos chystá. Agentura AP poznamenala, že královna tak jednala s více než čtvrtinou všech amerických prezidentů.

,