Uprchlická krize

Berlín nám nařídí přijmout migranty, varuje Klausův institut

Uprchlická krize
Berlín nám nařídí přijmout migranty, varuje Klausův institut

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Institut Václava Klause (IVK) varoval, že Berlín směřuje k direktivnímu nařízení ostatním státům v Evropě, aby přijali migranty. Usoudil tak na základě sledování rétoriky jak německé kancléřky Angely Merkelové, tak nového šéfa německých sociálních demokratů Martina Schulze, dalšího kandidáta na úřad kancléře.

„Drsnost a otevřenost, s jakou Schulz a Merkelová naznačili, že hodlají zbytku EU vnutit část ‚svých‘ migrantů stůj co stůj, vypovídají o tom, že téma migrantů je asi v Německu tématem vážnějším, než německá politika přiznává. Merkelová a Schulz zřejmě potřebují ‚otupit hrany‘ veřejného mínění a sdělují bez vytáček: Berlín migranty Evropě nařídí,“ píše poradce exprezidenta Václava Klause Ivo Strejček, který působil deset let jako poslanec Evropského parlamentu, na webu institutu.

Jak Merkelová tak Schulz jsou nejvážnějšími uchazeči o úřad německého kancléře po zářijových parlamentních volbách. Jejich postoj o nutnosti rozmisťování migrantů po Evropě je téměř totožný. Strejček připomněl Schulzův nedávný výrok, podle kterého musí země neochotné přijímat migranty počítat se škrty z evropských fondů. V podobném duchu se podle Strejčka vyjádřila také kancléřka, která uvedla, že Berlín musí trvat na tom, aby byly členové EU solidární. Podle něj bude kancléřka v tomto směru tlačit na šéfy vlád EU už v pátek na neformálním sumitu na Maltě.

„Sotva existuje přesvědčivější a srozumitelnější demonstrace ztráty národní suverenity, než podřízení se německé (eufemisticky nazývané bruselské) migrační politice,“ píše dál Strejček ve stanovisku IVK. Nesouhlas s takovou politikou dali podle něj jednoznačně najevo Britové, kteří hlasovali pro vystoupení z Evropské unie.

Klausův nynější poradce dále obvinil nejen Merkelovou s Schulzem, ale i evropský politický establishment z toho, že běžencům stále „nechávají dveře do Evropy dokořán“. Podle něj takový přístup svědčí o tom, že to bylo jejich cílem od začátku.