Zeman, Herman a Brady. Pštrosí hlavy politiků

Zeman, Herman a Brady. Pštrosí hlavy politiků

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Až na pár výjimek zatím většina ministrů Sobotkovy vlády ke kauze Zemanova neudělení vyznamenání pro Hermanova strýce mlčí. Na dotazy položené redakcí Echo24.cz nereagují, nebo nezvedají telefony. Oslav a předávání vyznamenání 28. října na Pražském hradě se nezúčastní Daniel Herman (KDU-ČSL), Jiří Dienstbier (ČSSD) a Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ani letošní oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě se neobejdou bez kontroverze. Stejně jako v posledních letech, i letos na předávání státního vyznamenání nepřijdou rektoři vysokých škol a další významné osobnosti. Letos se k nim připojí i někteří členové vlády. Vadí jim rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana neudělit vyznamenání bývalému vězni z Terezína a Osvětimi Jiřímu Bradymu.

Na slavnostní ceremonii na Hradě nepřijde ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). „Od doby, kdy je Miloš Zeman na Hradě, jsem se ceremonie neúčastnil ani jednou. První 28. říjen byl krátce po lánském puči a od té doby jsem tam nikdy nešel, protože s tou nemravností, která se tam odehrává, nechci mít nic společného,“ řekl pro Echo24.cz ministr.

Dientsbier považuje rozhodnutí prezidenta nevyznamenat Bradyho za nepřijatelné. „Mstít se na člověku, který prošel nacistickými koncentráky a který se celý život věnoval tomu, aby o tomto zlu svět informoval a přispíval k tomu, aby se nic takového neopakovalo, je doopravdy nepřijatelné, nemožné, nevkusné,“ řekl Dientsbier pro Echo24.cz.

Hradní msta na příbuzném, který si prošel nacistickými koncentráky, je vrchol nevkusu.

— Jiří Dienstbier (@jiridienstbier) 21. října 2016

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že na Pražský hrad 28. října také nepůjde „Na Hrad 28. října večer nepřijdu. Svojí účastí nechci přispívat k dojmu, že je vše v pořádku, když pravda a láska jsou na Hradě na úbytě,“ napsal Jurečka na svůj Twitter.

Nemám rád gesta a říkal, že 28 říjen není oslava prezidenta, ale založení státu, ale pohár trpělivosti, politické korektnosti i u mě přetekl

— Marian Jurečka (@MJureka) 22. října 2016

Sobotka: Zeman by měl Bradyho vyznamenat

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek se nevyjádřil tak jednoznačně jako jeho straničtí kolegové, svou účast podle svých slov „zatím nezrušil“. „Za prvé musím říci, že zásadně nesouhlasím s tím, aby byl kdokoli trestán za názory svých příbuzných. Udělování státních vyznamenání, stejně jako třeba amnestií, je ovšem suverénním ústavním právem prezidenta a ústavu je třeba respektovat a já ani neznám všechny podrobnosti. Musím tedy vycházet z informace premiéra, který seznam vyznamenaných kontrasignuje a podle nějž jméno Jiří Brady na něm vůbec nefigurovalo. Pokud se týká účasti na oslavě státního svátku, tak dobře rozumím tomu, když tam někdo nebude chtít přijít. Osobně jsem zatím svoji účast nezrušil,“ sdělil Bělobrádek serveru Echo24.cz.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který podepsal kritizované prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů ČR, rozhodnutí prezidenta ale respektuje. „Vzhledem k ústavní tradici nezbývá, než rozhodnutí prezidenta respektovat, je to pouze on, kdo návrhy na vyznamenané ke kontrasignaci předsedovi vlády předkládá,“ uvedl Sobotka v ČTK. Později však na Twitteru vyzval prezidenta, aby Bradyho vyznamenal: „Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamenání Bradymu udělit. Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a české rozhádanosti.“

Prezident by se měl zachovat jako státník a vyznamen.Bradymu udělit.Jinak bude z letoš.28.října festival hradní malosti a české rozhádanosti

— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 22. října 2016

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) oslavy bojkotovat také nebude. „To rozhodnutí nechápu a hrozně moc mě mrzí. O panu Bradym už jsem dávno slyšela a ráda bych ho poznala osobně. Ale bojkotovat oslavy Dne české státnosti kvůli tomu nebudu,“ uvedla pro server Echo24.cz.

K Marksové se přidal i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který však volá po vyjasnění kauzy. „Já se vždy účastním těchto výročí, protože je chápu nejen jako výraz úcty ke státu, jeho historii a institucím, ale také vždy doufám, že nám pomáhají najít určitou politickou jednotu a smír v časech, kdy je potřebujeme. Netěší mě, pokud to vypadá spíš, že se budou vykopávat příkopy. V kauze vyznamenávání stojí tvrzení proti tvrzení. Přál bych si, aby se to vyjasnilo,“ sdělil Zaorálek serveru Echo24.cz. Později v sobotu serveru zaslal ještě jednu zprávu: „Teď se zdá nejjednodušší řešení, kdyby prezident Bradyho vyznamenal.“

Neudělení by bylo nepřijatelné, říká Babiš

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mluvil v sobotu s Milošem Zemanem, který prý potvrdil, že požádal ministra kultury Daniela Hermana, aby zrušil schůzku s dalajlamou. Popřel prý ale, že by věc spojil s oceněním jeho strýce Jiřího Bradyho. Hnutí ANO se podle Babiše poradí, jak bude postupovat ve věci ocenění Bradyho. Pokud mu Hrad vyznamenání slíbil, jeho neudělení by bylo nepřijatelné, řekl Babiš.

Pokud Hrad opravdu panu Jiřímu Bradymu slíbil vyznamenání, měl by ho dostat. Je nelidské ho zklamat v jeho věku a s tím, co má za sebou.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 22. října 2016

Ministři za ANO se k věci vyjádřili velmi zdrženlivě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na dotaz Echo24.cz pouze řekl, že rozhodnutí prezidenta nehodlá komentovat. O své případné účasti či neúčasti prý rozhodne příští týden, kdy se sejde se svými spolustraníky. Za hnutí ANO se vyjádřila i ministryně pro místní rozvoj. „Oslav se na Hradě zúčastním,“ napsala stručně serveru Karla Šlechtová (ANO), kauzu dál nekomentuje.

Ostatní členové vlády se zatím nevyjádřili a nezvedají telefony.

Čtěte také: Oslavme 28. říjen mimo Hrad, vyzval Gazdík. Přijde Pithart i Horáček

Jiří Brady je strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který se i přes prezidentův nesouhlas sešel s dalajlamou. Podle Hermana mu už Zeman dříve vyhrožoval, že jeho strýc nedostane vyznamenání, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním. Herman oznámil, že na Pražský hrad nepřijde, vystoupí totiž na „náhradních“ oslavách státního svátku na Staroměstském náměstí, které organizuje Petr Gazdík (STAN).

„Na Hrad letos rozhodně nepůjdu. O důstojné připomínce 28. října jsem mluvil s panem Gazdíkem. Jsem připraven podpořit tuto akci lidí dobré vůle,“ řekl ministr kultury Herman k akci na Staroměstském náměstí, kde 28. října mají vystoupit i Petr Pithart, Michal Horáček a zástupci Univerzity Karlovy.

, ly, pf

22. října 2016