Američtí demokraté naletěli. ‚My jsme Google,‘ představili se hackeři
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přestože mnozí považují hackerské útoky proti americké Demokratické straně za výsledek propracované špionážní kampaně, skutečnost může být o dost jednodušší. Demokraté totiž hesla ke svým e-mailům hackerům vyzradili sami, píše americký deník The New York Times. Hackerům prý stačilo, aby se na chvíli „přestrojili“ za společnost Google a požádali demokraty o změnu hesla.
Na internetu se před listopadovými volbami v několika vlnách objevily uniklé e-maily vlivných zástupců Demokratické strany. Uniklé e-maily demokraty v mnoha případech poškodily a podle některých názorů významně přispěly k tomu, že jejich kandidátka Hillary Clintonová nakonec prohrála v souboji s Donaldem Trumpem. Dosluhující prezident Barack Obama z hackerských útoků viní Rusko.
Americký deník The New York Times nyní upozornil, že hackeři ani nemuseli být příliš důvtipní, aby se e-mailů zmocnili. Údajně stačilo, aby vlivným zástupcům demokratů poslali e-mail, v němž je jménem společnosti Google požádali o změnu hesla. Když tak nic netušící demokraté učinili, poskytli hackerům přístup ke svému účtu a tedy i k tisícům citlivých zpráv.
(Ne)legitimní e-maily
Takto hackeři napálili například Billyho Rineharta, který během kampaně pracoval pro tým Clintonové. Koncem března mu přišel e-mail podepsaný Googlem, v němž stálo: „Někdo se právě pokusil s vaším heslem přihlásit k vašemu účtu. Google jeho pokus zablokoval. Měl byste si urychleně změnit heslo.“ Rinehart žádosti vyhověl a otevřel tak svůj účet hackerům.
Podobně hackeři získali přístup i ke schránce Joa Podesty, který šéfoval kampani Clintonové. I jemu přišel e-mail, v němž ho „Google“ žádal o změnu hesla. E-mailu si všiml jeden z Podestových spolupracovníků, který měl přístup k jeho účtu. Podestův spolupracovník byl však podezíravý, a proto se obrátil na technika s žádostí o radu. Když mu technik odpověděl, že se jedná o „legitimní e-mail“, změnil heslo a otevřel tak e-mail hackerům.
Podle The New York Times se přitom jednalo o nešťastnou souhru náhod. Technik totiž ve skutečnosti rozpoznal, že jde o podvodný mail, akorát se překlikl, když Podestovu spolupracovníkovi odpovídal – místo „nelegitimní e-mail“ napsal „legitimní e-mail“.
O propracovanou špionáž nešlo
Podle amerického prezidenta Obamy jsou za hackerské útoky proti Demokratické straně odpovědní Rusové. Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se však vyhnul. Řekl jen, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. „Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina,“ řekl novinářům. Poznamenal přitom, že nešlo o „propracovanou špionážní akci“.
Bez Putina se v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti, dodal.
Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.