Protikuřácký zákon ve zrychleném čtení neprošel, jde do výboru
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předlohu o zavedení úplného zákazu kouření v restauracích, barech, kavárnách a dalších podobných zařízeních projedná sněmovní zdravotnický výbor. Zrychlené schvalování normy už v úvodním kole, které navrhovala vláda, dnes vetovaly opoziční kluby ODS a TOP 09, jak se očekávalo.
V debatě vystupovali zejména kritici restrikce, avizovali návrhy úprav. Zamítnutí takzvaného protikuřáckého zákona už v prvním čtení nepožadoval nikdo.
Jeho původní verzi Sněmovna v květnu neschválila zejména kvůli postoji poslanců vládního hnutí ANO v souvislosti s jejím zmírněním pozměňovacím návrhem Marka Bendy (ODS), podle kterého by restauratéři mohli zřizovat kuřárny bez obsluhy. Nová norma ale obsahuje ostatní úpravy, které tehdy poslanci podpořili.
„Kouření prokazatelně škodí zdraví. Normální není kouřit, ale normální je nekouřit,“ řekl na podporu normy zpravodaj Jaroslav Krákora (ČSSD). Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) je nutné se zákonem pohnout, podotkl ale, že v klubu TOP 09 a Starostů jsou na něj různé názory.
„Jdeme z extrému do extrému,“ kritizoval předlohu Jan Klán (KSČM), ač je podle něho lépe propracovaná než původní verze. Klán avizoval hned čtyři pozměňovací návrhy, které by v různých variantách úplný zákaz kouření v restauracích zmírnily.
K obdobnému kroku je nachystán i Benda, podle kterého lidé kouřit nepřestanou. „Místo abychom jim dali odvětranou místnůstku, nutíme je, aby šli na ulici,“ řekl. Benda upozorňoval i na další ustanovení zákona, která pokládá za nelogická. Jde například o to, že restauratér by nesměl podat alkohol lidem, kteří už jsou „zjevně ovlivněni“. Petr Bendl (ODS) se zastával nynější úpravy, kdy si může restauratér zvolit, zda bude jeho zařízení kuřácké, nebo nekuřácké.
„Vzájemně se nepřesvědčíme,“ komentoval diskusi ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Už dopoledne řekl, že věří tomu, že dolní komora „opravnou zkoušku“ zvládne.
Zdravotnický výbor bude mít na projednání normy měsíc místo obvyklých dvou. Sněmovna nepodpořila Bendův ani Klánův požadavek, aby se předlohou zabývaly i ústavně-právní výbor a výbor pro veřejnou správu.
Takzvaný protikuřácký zákon předpokládá i další restrikce pro kuřáky. Například odebere možnost zřizovat kuřárny v kinech, divadlech, v koncertních a výstavních síních a ve sportovních halách. V restauracích sice předloha umožní používat vodní dýmky i elektronické cigarety, pro e-cigarety mají ale jinak platit obdobné restrikce jako pro cigarety klasické.
Zákaz kouření klasických cigaret norma rozšíří i na nekryté části zastávek hromadné dopravy a na zoologické zahrady, kde budou moci být kuřácké koutky. Kuřárny nadále budou moci být v nákupních centrech a na letištích.
Předloha omezí i alkohol, například – na rozdíl od cigaret – se nebude smět vůbec prodávat prostřednictvím automatů. Restrikce ohledně alkoholu ale nebudou tak přísné, jak předpokládal původní návrh zákona. Prodejci nebudou moci nabízet alkohol na akcích určených převážně pro děti, při sportovních akcích budou ale moci mít v sortimentu vedle výčepního piva také víno. Zákaz bude platit vyjma dálkových a zájezdových spojů pro dopravní prostředky. Alkohol bude naopak povolen při takzvaných nostalgických nebo historických jízdách a při jízdách na objednávku.
Proti původnímu návrhu předloha zmírňuje omezení pro prodej alkoholu včetně lihovin v rámci různých trhů, slavností a jiných zábavních akcí. Na restauratéry i stánkaře ale dopadne nová povinnost nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlacinější alkoholický nápoj o stejném objemu, byť by to byla kohoutková voda.