Komplikace ve vyhledávání pro živnostníky?

Hardwarová náročnost ve vyhledávání zakázek? Blbost, tvrdí experti

Komplikace ve vyhledávání pro živnostníky?
Hardwarová náročnost ve vyhledávání zakázek? Blbost, tvrdí experti

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Klacky pod nohy drobným živnostníkům určitě neházíme, hájí se ministerstvo pro místní rozvoj. Reaguje tím na informaci, že podnikatelům zkomplikovalo vyhledávání ve Věstníku veřejných služeb tím, že zrušilo možnost fulltextového vyhledávání. Resort Karly Šlechtové (za ANO) říká, že vyhledávání pomocí CPV kódů je v první řadě přesnější a také ne tak hardwarově náročné. Tento argument ale označují programátoři za nesmysl.

Ministerstvo muselo ke změně přistoupit kvůli účinnosti novely zákona o zadávání veřejných zakázek. „Věstník se musel předělat. Stránku jsme nechali ve stejné grafice, i když to, že je stejná, mohlo někoho poplést,“ uvedl pro Echo24 Vlastimil Fidler, pověřený náměstek pro řízení sekce veřejného investování.

Resort Karly Šlechtové změnu ve vyhledávání zdůvodnil hardwarovou náročností. „V tom smyslu, že to znamená prohledávání všech polí a ty formuláře mají několik stránek,“ dodal Fidler s tím, že taková podoba zakázek vychází ze směrnic Evropské unie.

Klacky pod nohy drobným živnostníkům určitě neházíme, hájí se ministerstvo pro místní rozvoj. Reaguje tím na informaci, že podnikatelům zkomplikovalo vyhledávání ve Věstníku veřejných služeb - ilustrační foto: Shutterstock

Podle programátora Michala Bláhy je to naprosto nesmyslný argument. „Naprogramovat fulltextové vyhledávání bylo složité před rokem 2005, ale posledních 12 let je to díky velkému množství open source a komerčních systému velmi snadné, rychlé a výkonné,“ uvedl pro deník Echo24 s tím, že prohledávané množství dokumentů ve věstníku, které činí několik desítek tisíc, je naprosto směšné množství.

Hardwarová náročnost však podle Fidlera není tím jediným důvodem, proč je vyhledávání pomocí osmimístných CPV kódů lepší. „Fulltextové vyhledávání přinášelo zavádějící výsledky v zakázkách, které neodpovídaly požadavkům podnikatelů,“ uvedl náměstek ministryně Šlechtové.

Ministerstvo však upozorňuje, že fulltextové vyhledávání nakonec do věstníku vrátí. Stejně jako vyřeší nedostatky ve vyhledávání v názvu veřejné zakázky, kdy systém zatím umožňuje vyhledávání neúplného slova pouze u prvního slova z názvu. „To máme v plánu v prvním čtvrtletí tohoto roku,“ dodal Fidler.

Vlastimil Fidler současně uvedl, že věstník umožňuje přes 20 druhů vyhledávání. „Dodavatelé zde můžou hledat zakázky podle druhu řízení, IČO zadavatele, názvu, místa plnění, termínu plnění… Je to skutečně široké,“ řekl. Další možností je pak právě hledání pomocí CPV kódů, které nabízí předměty zakázek rozebrané do nejmenších částí. To, že zadavatel musí do zakázky zadat i tyto kódy, přitom ukládá zákon.

Pro ty, kteří mají s vyhledáváním problém, je k dispozici metodická podpor. „Na naši linku může zavolat kdokoliv. Vyhledávání mu vysvětlíme, nenecháme ho v tom,“ dodal Fidler.

Nabídka 9500 kódů

V původní verzi Věstníku veřejných zakázek bylo možné vyhledávat zakázky fulltextově. Zájemce tedy mohl zadat klíčové slovo, například „úklid“ a hned se mu zobrazily odpovídající poptávky. V nové verzi věstníku však musí pro konkrétní činnost zadat některé z nabídky 9500 CPV kódů. U klíčového slova „úklid“ je to nyní až 10 kódů, které navíc nelze zadávat současně.