VLÁDNÍ KRIZE

Mojí demisí končí celá vláda, oznámil Sobotka

VLÁDNÍ KRIZE
Mojí demisí končí celá vláda, oznámil Sobotka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Demise premiéra znamená konec celé jeho vlády, sdělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe jsou podle něj v této otázce zcela jasné.

O záležitosti se debatuje kvůli spekulacím, že by Zeman mohl Sobotkovu očekávanou demisi považovat jen za konec premiéra a ostatní ministry ponechat ve funkcích. Podle šéfa Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) se Sobotkovým výkladem souhlasí většina ústavních právníků.

SLEDUJEME ON-LINE

14:30 Bělobrádek „Úřednická vláda nemá smysl“

„Shodli jsme se na třech aktuálních věcech. První je, že úřednická vláda na takto krátkou dobu nemá smysl a že by vláda měla dovládnout​​​​​,“ prohlásil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání se Zemanem. Shodli se podle něj také na tom, že předčasné volby nemají smysl a současná situace vyžaduje co nejrychlejší řešení.

13:30 Bělobrádek na Hradě
Na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem přijel jako další šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Jednat začali v půl druhé.

12:10 Kvůli nahrávce podává Babiš trestní oznámení
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dopoledne oznámil, že podává kvůli nahrávce trestní oznámení. Hlasový záznam, který se objevil ve středu, zachycuje rozhovor Babiše s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes Markem Přibilem. Domlouvají se na ní kdy a jak uveřejnit články, které poškodí politiky z ČSSD. Deník patří do koncernu Agrofert, který Babiš založil.

11:53 Opoziční poslanci chtějí rozpustit sněmovnu. Koalice je proti
Koaliční poslanci chtějí ve sněmovně pokračovat beze změny a na další schůzi dál prosazovat vládní zákony. Opozici se to ale příliš nelíbí a byla by pro, aby se současná koaliční krize vyřešila předčasnými volbami. TOP 09 se bude snažit vyvolat mimořádnou schůzi, na které by se rozpustila sněmovna.

Demise premiéra znamená konec celé jeho vlády, sdělil předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe jsou podle něj v této otázce zcela jasné - FOTO: Jan Zatorsky

„Podle mého názoru je výklad ústavy i dosavadní ústavní praxe zcela jasná. Demisí premiéra končí celá vláda. A tak tomu bude i v tomto případě,“ napsal Sobotka v textové zprávě. Podle posledních zpráv by Sobotka neměl demisi předat Zemanovi během dnešní schůzky na Hradě, ale až po návratu prezidenta z Číny v druhé polovině měsíce.

Hamáček dnes novinářům řekl, že podle většiny ústavních právníků znamená demise premiéra pád celé vlády. Poukázal přitom na odborný rozbor sněmovní legislativy. K tomuto názoru se kloní i představitelé TOP 09, ODS či KSČM. Vládní hnutí ANO nechává výklad ústavy na Zemanovi.

Zaorálek i Chovanec by podle Sobotky mohli být premiéry za ČSSD

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, nebo ministr vnitra Milan Chovanec jsou podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD) nejpravděpodobnějšími kandidáty na místo premiéra, pokud by prezident Miloš Zeman po přijetí demise dal sociální demokracii šanci složit novou vládu. Zaorálek to dnes řekl na tiskové konferenci. Dodal, že vedení strany zatím žádného kandidáta neurčilo.

„Včera na grémiu nám předseda vlády Bohuslav Sobotka řekl, že on je připraven dát funkci k dispozici, že on netrvá na tom, aby byl ve funkci premiéra,“ uvedl Zaorálek. „Zároveň předpokládá (Sobotka), že pokud sociální demokracie dostane od prezidenta šanci, tak říká, že jsme schopni určitě dodat kandidáta, a že za sebe opakuje, že vidí jenom dvě možné alternativy za sociální demokracii,“ pokračoval Zaorálek.

Na otázku, zda těmi variantami jsou Zaorálek a Chovanec, šéf české diplomacie odpověděl: „To je to, co premiér říká, že mu připadá jako nejpravděpodobnější varianta. To je jeho názor. On sám také říká, že by bylo třeba, aby rozhodlo předsednictvo strany,“ doplnil ministr.

Zaorálka by za premiéra chtěl i Babiš

O šéfovi české diplomacie jako možném nástupci Sobotky hovořil už dříve předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Právě kvůli Babišovi se Sobotka rozhodl podat demisi celé vlády. Ministr podle něj neumí vysvětlit podezření, která se týkají jeho podnikání. Babiš a ministři za ANO Sobotkův krok odmítají a tvrdí, že ze svých pozic neodstoupí.

V ČSSD podle Zaorálka zatím nepadlo rozhodnutí o tom, zda změna v čele vlády povede také ke změně volebního lídra. Zatím je jím Sobotka, kterého v čele strany v březnu potvrdili delegáti sjezdu ČSSD. „Některé věci jsou věcí vnitřní debaty, jako třeba v rodině. Některé věci řekneme a některé ještě prostě ne, protože nás ty debaty teprve čekají,“ řekl Zaorálek, který je místopředsedou strany.

Dodal, že nepředpokládá, že by se před podzimními volbami konal nový sjezd. Nejasnosti vyvolané vládní krizí podle něj jsou schopny vyřešit orgány strany zvolené v březnu.

Ministr zahraničí připustil, že o aktuální vládní krizi by mohl s prezidentem Zemanem mluvit také na návštěvě Číny, kam společně odlétají příští týden. „Nevylučuji, že na té cestě bude možnost mluvit o těch otázkách,“ řekl. Iniciativa je podle něj na prezidentovi. On sám pověření strany k jednání nedostal. Je však připraven prezidentovi sdělit, na čem se grémium zatím shodlo, pokud o to hlava státu bude mít zájem. Kromě Zaorálka do Číny poletí také několik dalších ministrů včetně šéfa vnitra Chovance.

Zaorálek uvedl, že by ho překvapilo, kdyby se demise týkala pouze premiéra, jak to naznačují některé právní posudky. Sám se k věci nechtěl vyjádřit s odůvodněním, že není právník. „Je to pro mne absolutní novum, ale abych se vyjadřoval k tomuto posudku, to bych si netroufl,“ uvedl. Připustil, že právní výklady se mohou různit, ale očekává zachování dosavadní praxe. „Pokládám za dost pravděpodobné, že snad platí to, co jsme tu léta respektovali, že demise premiéra je demise vlády,“ poznamenal.