TVRDÉ BOJE NA DONBASE

Krvavé střety v Avdijivce nekončí? „Naše tanky jsou připraveny“

TVRDÉ BOJE NA DONBASE
Krvavé střety v Avdijivce nekončí? „Naše tanky jsou připraveny“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nepřetržitá palba v ukrajinské Avdijivce, která si v posledních dnech vyžádala životy desítek lidí, zdaleka nemusí být u konce. Velitel ukrajinské armády Jevhen Dejdej popsal situaci jako opakující se sérii útoků a protiútoků. Zároveň dodal, že ukrajinské tanky jsou připravené na další bitvu. O situaci v Avdijivce informoval server Svobodné Evropy.

„Útok. Protiútok. Útok. Protiútok. … Naše tanky jsou připraveny pro bitvu. Situace tady opravdu eskaluje,“ řekl ukrajinský vojenský velitel Dejdej k tomu, jak vypadá současná Avdijivka.

 

Kvůli eskalaci bojů v průmyslovém centru Avdijivka, které leží těsně při frontové linii u severního okraje Doněcka a kontroluje jej nyní Kyjev, ukrajinská armáda posílila obranu o těžké zbraně včetně tanků a přesunula na místo další vojáky. Nepřetržitá palba se ozývala zejména v posledních třech dnech.

„Útoční přesně.“ Povstalce má podporovat ruská armáda

Dejdej je přesvědčený, že proruským separatistům poskytuje podporu ruská armáda. Dokládá to bojovou strategií, kterou podle něj používají. „Když útočí dělostřelectvo, jejich postup je obzvlášť přesný a opakuje se. To známe od profesionálů z ruské armády,“ uvedl.

Ukrajinští vojáci navíc podle něj dostávají textové zprávy, které přicházejí na jejich mobilní telefony z neznámých čísel, které Dejdej spojuje s povstalci. Stojí v nich: „Vaše těla najdou, až bude tát sníh.“ Nebo také: „Jste jako Němci u Stalingradu.“ a „Nejste nic víc než maso pro naše velitele.“

Tvrdé střety v Avdijivce, z jejichž vyprovokování se navzájem obviňují ukrajinská armáda a povstalci, si podle Kyjeva vyžádaly 23 mrtvých včetně civilistů. Povstalci hlásí, že ztratili 26 bojovníků.

V Avdijivce hrozí humanitární katastrofa

Boje těžce doléhají také na obyvatele 22 tisícové Avdijivky, který se podle Svobodné Evropy ocitla na pokraji humanitární katastrofy. Nefunguje elektřina a potíže jsou také s dodávkami vody, které postihly kolem 16 tisíc lidí. Mnoho z nich zároveň zůstalo bez topení v době, kdy teplota klesla hluboko pod nulu.

Kyjev v pátek oznámil, že kromě Avdijivky se boje rozšířily i do nedalekých obcí Pisky, Verchnotorecke a Voďane. Povstalci prý nasadili tanky, granátomety a minomety různých kalibrů. Přestřelky a ostřelování ukrajinská média hlásí i z okolí azovského přístavu Mariupol a z Luhanské oblasti.

Situaci na Donbase označil za zdaleka nejhorší za dlouhou dobu šéf NATO Jens Stoltenberg. Ve středu oznámil, že v předešlém týdnu došlo k víc jak 5600 případům, kdy bylo porušeno příměří. Vyzval proto Moskvu, aby se zasadila o ukončení násilností. „Vyzýváme Rusko, aby využilo svého vlivu na rebely a přispělo tak k ukončení násilností,“ prohlásil generální tajemník NATO Stoltenberg.

Ruská strana se nechala slyšet, že za krvavými střety z poslední doby stojí ukrajinský prezident Petro Porošenko.

, bp

5. února 2017