Náboženství ve škole

Spor o hidžáb ve školách. Studentka chce omluvu a 60 tisíc

Ilustrační foto - Foto: Shutterstock
Náboženství ve škole
Spor o hidžáb ve školách. Studentka chce omluvu a 60 tisíc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Soud projedná případ muslimské studentky, které před dvěma lety vedení zdravotnické školy na Praze 10 spolu s další dívkou zakázalo nosit hidžáb, šátek zakrývající vlasy a krk. Dívka somálského původu školu zažalovala za nepřímou diskriminaci. Spor tehdy vyvolal bouřlivé debaty o přítomnosti náboženských symbolů ve veřejných institucích. Verdikt by mohl padnout ještě dnes.

„Žaloba byla podána s tím, aby o přítomnosti náboženských symbolů rozhodl oprávněný orgán, nikoli pouze ředitel školy. Mělo by to být stanoveno zákonem, což u nás není. Požadujeme omluvu ze strany školy a zadostiučinění ve výši 60 tisíc korun. Omluva není z hlediska preventivního dostačující. Je to podle nás ale symbolická částka vzhledem k tomu, k jaké újmě došlo,“ řekla deníku Echo24.cz právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová.

Obhájce druhé strany sporu, advokát Radek Suchý, považuje žalobu někdejší studentky zdravotnické školy za neodůvodněnou. Vedení školy studentky podle něho nediskriminovalo. Střední zdravotnická škola v Praze 10 zákaz tehdy odůvodnila tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy.

Muslimské dívky školu záhy opustily. Jedna z nich, Somálka Ahmednuur Ayan Jamaalová, školu letos v březnu zažalovala. Na jejich stranu se postavila také ombudsmanka Anna Šabatová, podle níž instituce studentky nepřímo diskriminovala. Věc řeší Obvodní soud pro Prahu 10.

Událost vyvolala diskuse o tom, nakolik lze v Česku tolerovat nošení hidžábu a případně i burky, která zakrývá celé tělo a obličej. Opačný názor než Šabatová vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček. Prezident Miloš Zeman záležitost glosoval slovy, že to „začíná šátkem a končí burkou“. Stát by podle něj neměl přiznat muslimským ženám právo zahalovat se například ve školách nebo zdravotnických zařízeních.

Rada střední zdravotnické školy v roce 2014 školní řád upravila. Pokrývku hlavy sice nadále nepovolila, dala však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů. Tehdejší ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) uvedl, že obecně proti šátkům ve školách nic nenamítá, úpravy školních řádů ale nepovažuje za nezbytné.

Podporovatelé školy také často poukazovali na to, že šátky a závoje zahalující obličej na veřejnosti zakázala v roce 2011 Francie. O rok později se připojila také Belgie. Obdobná pravidla platí i ve Švýcarsku. Částečný zákaz pak uplatňují v Německu, Itálii nebo Španělsku. Ve Velké Británii tato oblast regulovaná legislativou není, školy si však mohou nastavit vlastní pravidla oblékání.

2. listopadu 2016