Klečí při hymně na protest proti policiI. Hvězdu NFL podpořil i Obama
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hvězda amerického fotbalu Colin Kaepernick se rozhodla připojit k protestům černošského obyvatelstva USA, kterému vadí nešetrné zacházení ze strany policie. Proti tomu chce hráč demonstrovat tím, že při přednesu státní hymny na začátku zápasu zůstane v tichosti sedět.
Policisté však s Kaepernickovým gestem nesouhlasí a hodlají kvůli němu bojkotovat ostrahu stadionu, kterou až dosud zajišťovali, informuje The Guardian.
Afroamerický quarterback týmu 49ers ze San Francisca už své odhodlání prokázal na předsezónním turné, v němž takto při zahájení zápasu se San Diegem poslouchal státní hymnu pouze v kleče.
Chování policistů vůči černochům v USA podle něj totiž v poslední době překročilo únosnou mez a je tedy prý třeba, aby si to společnost uvědomila. „Poselstvím je, že v naší zemi máme spoustu problémů, které musíme řešit,“ doplnil.
Kaepernickův protest se ovšem příliš nezamlouvá členům policejního sboru v Santa Claře. Ti dokonce vyzvali vedení 49ers k nápravě situace. Pokud by hráč ve svém protestu pokračoval i po startu sezóny, hrozí dokonce policisté vlastním gestem vzdoru.
„V případě, že organizace 49ers neuspěje se svou snahou ukončit toto nevhodné jednání, může to vést i k tomu, že naši strážníci nebudou nadále ochotní pracovat na vašem stadionu,“ napsali policisté v otevřeném dopise. Až dosud zajišťovalo ochranu domovského hřiště kalifornského týmu zhruba 70 důstojníků.
O tom, že kauza kolem Kaepernicka, který patří k největším hvězdám americké nejvyšší soutěže NFL, skutečně hýbe americkou společností, svědčí i fakt, že se na ni dotázali novináři přímo amerického prezidenta Baracka Obamy.
Ten byl přitom uprostřed důležitého jednání na summitu lídrů světových mocností G20 v Číně. Obama nepovažuje Kaepernickovo gesto za nijak skandální, neboť hráč jím pouze „uplatňuje své ústavní právo“ nestát při státní hymně.
Tichý protest svého spoluhráče se však mezitím rozhodl následovat i další člen týmu 49ers Eric Reid, který se nepřipojil ke zpěvu hymny před utkáním s Oaklandem. Mezitím navíc doslova vyletěla prodejnost Kaepernickových dresů. V klubové tabulce objednávek se jeho číslo 7 posunulo z dvacátého na první místo.
Svou podporu Kaepernickovi vyjádřili i američtí veteráni, kteří na Twitteru začali hromadně sdílet povzbudivé příspěvky s hashtagem „VeteransForKaepernick“. Samotní představitelé 49ers už vyjádřili úmysl nebránit svému quarterbackovi v tom, aby s protestem pokračoval i nadále.
Ve Spojených státech se v posledních dvou letech zvedla vlna protestů v reakci na to, že policisté při zásazích zastřelili několik černochů a aktivisté začali mluvit o rasové diskriminaci ze strany policie. Současnou vlnu napětí rozpoutaly na konci června dva případy, kdy policisté zabili obyvatele tmavé pleti ve státech Louisiana a Minnesota. V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a dalších sedm zranil.