Návštěva Krymu

Z Eurovize málem vyhodili dalšího zpěváka kvůli Krymu

Návštěva Krymu
Z Eurovize málem vyhodili dalšího zpěváka kvůli Krymu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Další účastník hudební soutěže Eurovize měl vážný problém kvůli návštěvě Krymu. 17letý bulharský zpěvák Kristian Kosov, který postoupil do sobotního finále soutěže, byl vyšetřován kvůli videu, podle kterého navštívil Krym bez povolení Ukrajiny. Informaci přinesla agentura Reuters.

Na videu Kosov vystupuje na koncertu, který se odehrál v červnu 2014, tedy 3 měsíce po anexi Krymu Ruskem. Bulharská výprava se proti obvinění ohradila s tím, že mladík byl na Krymu pouze pár hodin a byl součástí dětské hudební skupiny.

Ukrajinské vyšetřování nakonec prokázalo, že Kosov sice navštívil Krym po jeho anexi Ruskem, ale zároveň ještě před vydáním ukrajinského zákazu vstupu. Ukrajinské zákony tak neporušil a bude moci vystoupit také v sobotním finále.

Ruská zpěvačka vystoupit nesměla

Účast v soutěži odepřela Ukrajina ruské zpěvačce Juliji Samojlovové, která Krym anektovaný v roce 2014 navštívila předloni. Zákaz pro vstup na území země platí tři roky. Rusko oznámilo, že jiného interpreta na Eurovizi nevyšle, zpěvačka prý bude Rusko na Eurovizi zastupovat příští rok.

Hudební soutěž Eurovize (v originále Eurovision Song Contest) se v Kyjevě koná díky loňskému vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Její úspěch s písní o deportaci krymských Tatarů sovětským diktátorem Josifem Stalinem někteří kritici označili za politicky motivovanou. Stanovy soutěže přitom zakazují politizaci vystoupení. Organizátor akce, Evropská vysílací unie, ale zastává názor, že píseň neobsahuje politický projev, nýbrž politická fakta.

V soutěži Eurovize interpret z každého státu, který splňuje kritéria soutěže, představí jednu píseň, která musí být složena v daném roce. O vítězi poté hlasuje odborná porota a diváci. Žádná země nesmí hlasovat pro sebe. Pak by nerozhodovala píseň, ale počet obyvatel jednotlivých zemí. Od počátků soutěže zůstává zvykem, že následující ročník pořádá vítězná země předešlého.

, mh

13. května 2017