bombový útok v Petrohradu

V Petrohradě zadrželi možné komplice atentátníka

bombový útok v Petrohradu
V Petrohradě zadrželi možné komplice atentátníka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Policisté ve čtvrtek v Petrohradu zadrželi možné společníky sebevražedného atentátníka, který má na svědomí pondělní útok v petrohradském metru. Trojici přistěhovalců ze Střední Asie odvedlo v poutech policejní komando z obytného domu v Petrohradu, kde úřady následně ohlásily nález a zneškodnění nálože. Vyšetřovatelé také prověřují, zda atentátník neabsolvoval výcvik v Sýrii.

Pondělní exploze podomácku vyrobené bomby ve vagónu metra usmrtila 14 lidí a zhruba 50 jich zranila. Od té doby kriminalisté pátrají po možných společnících předpokládaného pachatele atentátu, kterého identifikovali jako dvaadvacetiletého Akbaržona Džalilova, původem ze středoasijského Kyrgyzstánu. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Ve středu policie ohlásila zatčení sedmi přistěhovalců podezřelých z verbování nových členů pro radikální organizace Islámský stát a Fronta An-Nusra. Ve čtvrtek podle policejních zdrojů došlo na Džalilovovy známé, žijící ve třináctipodlažním domě na jedné z hlavních dopravních tepen Petrohradu.

„Bylo vypátráno několik občanů středoasijských republik, kteří byli v kontaktu s Džalilovem. Při prohlídce bytu, kde tyto osoby žily, se našly předměty důležité pro vyšetřování. Byly zabaveny a předány k prozkoumání,“ uvedla mluvčí vyšetřovatelů Světlana Petrenková.

V Rusku si vydělávají na živobytí miliony přistěhovalců z postsovětské Střední Asie a Kavkazu.

 

Vyšetřovatelé také prověřují informace, že Džalilov prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii, kde možná pobýval v minulých dvou letech, napsala agentura TASS s odvoláním na své policejní zdroje. Pro tuto verzi podle serveru Fontanka svědčí i komponenty podomácku zhotovené nálože, příznačné pro Sýrii.

Podle jiné vyšetřovací hypotézy je možné, že islamisté použili Džalilova jako „živou bombu“, aniž by si sám uvědomoval, jakou roli má v atentátu sehrát. „Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadají do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu,“ citovala agentura Interfax nejmenovaný zdroj.

První ze 13 obětí, padesátiletá matka dvou dětí Irina Madjancevová, která se živila výrobou panenek, byla ve čtvrtek pochována ve vsi Sverdlov asi 20 kilometrů od Petrohradu. Jedna z jejích dcer v osudný den cestovala metrem spolu s matkou a z výbuchu vyvázla se zraněním.

První z mítinků pořádaných v Rusku pod heslem „Petrohrade, jsme s tebou“ se ve čtvrtek odehrál ve Vladivostoku. Podle úřadů přišly dvě tisícovky lidí, kteří nezůstali lhostejní k osudu spoluobčanů; místní média, která citoval server Newsru.com, počet účastníků odhadla na 400 až 500. Několik tisíc lidí se vpodvečer sešlo i v centru Moskvy. Mítink zahájila minuta ticha. Lidé nosí květiny a zapalují svíčky na Manéžním náměstí, kde také stojí bílá tribuna s obrazem Měděného jezdce, jednoho ze symbolů Petrohradu.

O zjitřelé atmosféře v samém Petrohradu svědčí čtvrteční bleskové rozšíření zprávy o výbuchu v šestnáctipodlažním domě na východě druhého největšího ruského města. Zprávy o explozi později popřela místní správa ministerstva pro mimořádné situace s tím, že pouze spadla část nekvalitně opravené fasády; nikdo nebyl zraněn a padající cihly poničily jeden automobil.

,

6. dubna 2017