Summit 16 + 1

Sobotka jednal s premiérem Číny, o Jurečkově návštěvě nemluvili

Summit 16 + 1
Sobotka jednal s premiérem Číny, o Jurečkově návštěvě nemluvili

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v sobotu v Rize jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, o nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ze strany čínských ministrů ale nehovořili. Sobotka to v sobotu řekl novinářům po jednání, které uskutečnil během summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Lotyšsku. Záležitosti se podle něj věnuje ministerstvo zahraničí. Vlády obou zemí v sobotu také podepsaly plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.

Sobotkova schůzka s Li Kche-čchiangem trvala zhruba deset minut, takže podle premiéra nebylo možné jít do detailů. „Musím říct, že jsme neřešili žádné problematické záležitosti. Pokud jde o zrušení cesty pana Jurečky, to řeší ministr zahraničí směrem k čínské velvyslankyni,“ řekl Sobotka v Rize po jednání. Se svým čínským protějškem se shodl na konkrétním plánu spolupráce, takže si myslí, že česko-čínské vztahy jsou dobré.

Jurečka tento týden oznámil, že neodjede na plánovanou cestu do Číny, protože tamní ministři zrušili plánovaná jednání. Důvody mu čínská strana nesdělila a neznala je ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, s kterou o tom hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Jurečka nicméně před zrušením schůzek podpořil stranického kolegu Daniela Hermana po setkání s tibetským duchovním dalajlamou. Čína setkání státníků s dalajlamou důrazně kritizuje.

FOTO - Twitter Bohuslava Sobotky

Sobotka zemědělství pokládá za jednu z priorit rozvoje v rozvoji vztahů s Čínou. „Budeme se snažit zajistit potřebné certifikace a využít možnosti, které skýtá velký čínský trh,“ řekl. V Evropě jsou podle něj velké přebytky, klesají ceny mléka a vepřového a Čína je možným odbytištěm. Podporu dovozu zemědělských produktů z ČR požadoval po Číně ve středu i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Číňanům vzkázal, že doufá, že obě strany budou pokračovat v tom, co si domluvily v dohodě o strategické spolupráci z letošního března.

Čínský premiér v sobotu po jednání zemí střední a východní Evropy a Číny na tiskové konferenci řekl, že jeho země růst dovozu z Evropy kvituje. „Zejména u vysoce kvalitních potravin a plodin. Jsme připraveni to podporovat,“ uvedl. Jako další z důležitých oblastí zmínil turistiku.

V rámci plánu bilaterální spolupráce, který v sobotu v Rize podepsali zástupců ministerstev zahraničí, si Česko a Čína stanovily priority spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, investic, vědy či výzkumu, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Plán odráží i cíl udělat z ČR dopravní a logistický uzel mezi Čínou a některými částmi Evropy.

,

6. listopadu 2016