Sobotka jednal s premiérem Číny, o Jurečkově návštěvě nemluvili
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v sobotu v Rize jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, o nedávném zrušení schůzek s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ze strany čínských ministrů ale nehovořili. Sobotka to v sobotu řekl novinářům po jednání, které uskutečnil během summitu zemí střední a východní Evropy a Číny v Lotyšsku. Záležitosti se podle něj věnuje ministerstvo zahraničí. Vlády obou zemí v sobotu také podepsaly plán bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka.
Sobotkova schůzka s Li Kche-čchiangem trvala zhruba deset minut, takže podle premiéra nebylo možné jít do detailů. „Musím říct, že jsme neřešili žádné problematické záležitosti. Pokud jde o zrušení cesty pana Jurečky, to řeší ministr zahraničí směrem k čínské velvyslankyni,“ řekl Sobotka v Rize po jednání. Se svým čínským protějškem se shodl na konkrétním plánu spolupráce, takže si myslí, že česko-čínské vztahy jsou dobré.
Jurečka tento týden oznámil, že neodjede na plánovanou cestu do Číny, protože tamní ministři zrušili plánovaná jednání. Důvody mu čínská strana nesdělila a neznala je ani čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, s kterou o tom hovořil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Jurečka nicméně před zrušením schůzek podpořil stranického kolegu Daniela Hermana po setkání s tibetským duchovním dalajlamou. Čína setkání státníků s dalajlamou důrazně kritizuje.
Sobotka zemědělství pokládá za jednu z priorit rozvoje v rozvoji vztahů s Čínou. „Budeme se snažit zajistit potřebné certifikace a využít možnosti, které skýtá velký čínský trh,“ řekl. V Evropě jsou podle něj velké přebytky, klesají ceny mléka a vepřového a Čína je možným odbytištěm. Podporu dovozu zemědělských produktů z ČR požadoval po Číně ve středu i šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Číňanům vzkázal, že doufá, že obě strany budou pokračovat v tom, co si domluvily v dohodě o strategické spolupráci z letošního března.
Čínský premiér v sobotu po jednání zemí střední a východní Evropy a Číny na tiskové konferenci řekl, že jeho země růst dovozu z Evropy kvituje. „Zejména u vysoce kvalitních potravin a plodin. Jsme připraveni to podporovat,“ uvedl. Jako další z důležitých oblastí zmínil turistiku.
V rámci plánu bilaterální spolupráce, který v sobotu v Rize podepsali zástupců ministerstev zahraničí, si Česko a Čína stanovily priority spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti infrastruktury, investic, vědy či výzkumu, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Plán odráží i cíl udělat z ČR dopravní a logistický uzel mezi Čínou a některými částmi Evropy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.