Zabili islamisté v Libyi uneseného Čecha?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rakousko prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část rukojmí unesených v roce 2015 v Libyi, včetně jednoho Čecha, bylo ještě v témže roce zabito. Ministerstvo zahraničí ve Vídni podle agentury Reuters informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu a rakouský krizový tým se snaží tyto poznatky ověřit.
Islamističtí radikálové na webu údajně tvrdili, že rukojmí byla zabita už v roce 2015. V březnu toho roku byli uneseni čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Rakušan, Ghaňan a Čech, kteří pracovali pro maltsko-rakouskou firmu VAOS. Dva Bangladéšané a Ghaňan se už ze zajetí dostali už dříve.
„Pracujeme na ověření informací. Stále není jasné, co přesně se komu stalo,“ citovala agentura Reuters mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Thomas Schnöll.
Agentuře APA mluvčí potvrdil, že existují informace, na jejichž základě se lze „obávat nejhoršího“. Hovořil tak o uneseném Rakušanovi. Ministr zahraničí Sebastian Kurz podle Reuters kontaktoval Rakušanovu rodinu.
„I kdyby se ukázalo, že informace jsou správné, bude krajně obtížné získat těla z oblasti, v níž se stále bojuje,“ řekl Schnöll.
Podle Reuters skupina zvaná Šúra (rada) mudžahedínů v Darná tento týden uvedla, že získala těla pěti pracovníků unesených v květnu 2015 a že je předala libyjské organizaci Červený půlměsíc.
Rada mudžahedínů později uvedla, že našla laptop obsahující video ze zabití čtyř údajných filipínských pracovníků. Těla prý byla uložena do označených hrobů a pracuje se na jejich navrácení rodinám. Červený půlměsíc informace podle Reuters odmítl komentovat.
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli devět osob při útoku na ropné pole Ghaní v Libyi. Byl mezi nimi i český občan Pavel Hrůza, který v Libyi pracoval v pozici koordinátora stravování několika ropných společností.
V době útoku radikálové nevznesli žádné finanční nebo politické požadavky. Zabili ale dalších 11 libyjských strážníků.
Letos v srpnu server iDnes.cz informoval, že před tři čtvrtě rokem dostala firma, pro kterou Hrůza pracoval jako manažer cateringu, zprávu, že je stále naživu. Začátkem letošního léta se pak českým úřadům údajně ozval člověk s nabídkou kontaktu s únosci.