Průlom. U Antarktidy vznikne největší mořská rezervace planety

Průlom. U Antarktidy vznikne největší mořská rezervace planety

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

U Antarktidy vzniká největší mořská přírodní rezervace na světě. Po letech jednání se na tom dnes na výročním zasedání v australském Hobartu shodli členové Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR), kterou tvoří 24 států a Evropská unie. Dohody se podařilo dosáhnout poté, co s ní jako poslední z členů komise vyslovilo souhlas Rusko.

Nová zóna v oblasti Rossova moře a ve východní části Antarktidy bude zabírat rozlohu více než 1,55 milionu čtverečních kilometrů, upřesnil novozélandský ministr zahraničí Murray McCully. Je to 12 procent Jižního oceánu. Jde o zhruba čtyřikrát větší plochu než má Německo. Nový Zéland a Spojené státy projekt iniciovaly a mají za úkol přírodní rezervaci chránit.

"Náš původní návrh doznal určitých změn, abychom získali jednomyslnou podporu 25 členů CCAMLR. Konečná dohoda je kompromis mezi ochranou moře, stálým rybolovem a vědeckými zájmy," řekl šéf novozélandské diplomacie McCully.

V této souvislosti mimo jiné dodal, že podle dohody, uzavřené na 35 let, bude oblast zcela zakázaného rybolovu v Rossově moři velká 1,12 milionu kilometrů čtverečních. V oblastech označených jako výzkumné zóny bude možné lovit drobné korýše, kteří tvoří potravu velryb, a pilouny.

Ke zřízení rezervace na území, kde žije 16.000 známých druhů, včetně velryb, tuleňů, albatrosů, tučňáků a unikátních druhů ryb, bylo zapotřebí souhlasu všech 25 členů CCAMLR. Dohodu mnoho let mařily Rusko, Ukrajina a Čína, které patří mezi státy, jež mají v oblasti zájmy týkající se rybolovu.

,

28. října 2016