SPECIÁL KNIHY

Jak si udržet v životě radost?

SPECIÁL KNIHY
Jak si udržet v životě radost?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obraz dramatických dějin

Kniha mapující období 1880–1953 sleduje válečného zajatce, který jako rakouský domobranec prošel 1. světovou válkou a poté padl do ruského zajetí. Jeho česko-německá rodina se zase vyrovnávala s poměry po vzniku Československa, s hospodářskou krizí 30. let. Část rodiny se po válce dostala do divokého odsunu.

Libuše Koubská: Dědečkův deník
Vyšehrad, 176 stran.

Jak si udržet v životě radost?

Geolog a esejista Václav Cílek se dokáže k aktuálním problémům světa vyjádřit nadčasově, s nadhledem, vtipem i s konstruktivní skepsí. I jeho nová kniha je typicky cílkovská: zdánlivě jde o popis velké proměny světa vlivem klimatických změn a migrační vlny, ale ve skutečnosti se soustřeďuje především na to, jak si v životě udržet radost a jak (pře)žít šťastně.

Václav Cílek: Co se děje se světem?
Dokořán, 271 stran.

Jedinečný román z druhé světové války

Ojedinělý román v české literatuře, který jako málokteré umělecké dílo zobrazuje válku a nacismus, jak se tato dvě spojená zla projevují v lidské existenci. Historických románů z války je celá řada, ale Peroutka vytvořil něco zvláštního: rozpohyboval živé dějiště světa, jež je složeno z vypjatých i obyčejných osudů, které se setkávají v podání velkého ironika.

Ferdinand Peroutka: Oblak a valčík
Zeď, 360 stran.

Atmosféra protektorátu Čechy a Morava

Kniha je koncipovaná neobvykle – je sestavená ze zpráv dobového tisku, policejních vyhlášek, výslechových protokolů gestapa a krátkých prozaických útvarů. Autor se tak snaží čtenáři přiblížit atmosféru protektorátu Čechy a Morava. Pro bližší vhled do atmosféry Prahy v těžkém roce 1942 je v ní bohatý obrazový materiál.

Jiří Padevět: Dotek Anthropoidu
Academia, 304 stran.

Harry Hole je zpět!

Norský autor bestsellerů Jo Nesbø se po přestávce vrátil k hrdinovi, který ho proslavil. Detektivu Harrymu Holeovi příliš dlouho nedopřál šťastný manželský život s Ráchel a Olegem a staví ho před zásadní dilema, jestli má dát přednost rodině, nebo vést vyšetřovací skupinu a pátrat po pachateli brutálních vražd.

Jo Nesbø: Žízeň
Kniha Zlín, 475 stran.

Story o válce chlapů proti světu

Tři protagonisté z různých historických údobí, které ale leccos spojuje, jsou hlavními hrdiny románu Ondřeje Štindla. Ten v něm mísí osobní i veřejné a působivě vykresluje individuální osudy, přičemž snoubí love story s bildungsromanem, pistolnickou historkou a mýtem. Tři příběhy neokázalým způsobem spojuje v jeden a zasazuje do širšího centra Prahy.

Ondřej Štindl: K hranici
Argo, 400 stran.

Návrat k temným břehům Topollandu

Nový dobrodružný román Jáchyma Topola ze současnosti se dotýká v zemité grotesce témat, která znepokojují lidstvo odjakživa, jako jsou víra, stárnutí, smysl života, sebevražda, láska, rodičovství, i těch, která patří k právě žhavým – „stěhování národů“, politická korektnost, krymský konflikt nebo meze politiky.

Jáchym Topol: Citlivý člověk
Torst, 360 stran.

Bezbarvý Cukuru pátrá v minulosti

Cukuru Tazaki se celý život vypořádává s traumatem z dětství. Jeho čtyři kamarádi ze střední školy ho totiž ze dne na den bez vysvětlení vyloučili z party. Až po třicítce, když s ním Sara odmítne navázat intimnější vztah, dokud si nevyřeší staré rány a nejistoty, vydává se Cukuru vypátrat, co se vlastně tenkrát stalo.

Haruki Murakami: Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
OneHotBook, 9 hodin 57 minut.

Život newyorských detektivů

Kdysi byl Billy Graves policistou zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Vyhlídky na postup mu ale pokazilo neúmyslné postřelení chlapce. Když se ukáže, že mrtvý, ke kterému je Billy jednou na hlídce povolán, byl kdysi sám podezřelý v nevyřešené vraždě dítěte, rozhodne se spojit se starými kolegy, kteří mezitím policii opustili.

Price Richard: Sráči
Paseka, 360 stran.

Vztah umělé ženy s mužem

František je trochu rezignovaný čtyřicátník, který je bez závazků a žije sám. Rozhodne se tedy opatrovat umělou ženu, která potřebuje zdokonalit v sociálních interakcích a pochopit svět. Frankensteinovská touha lidstva je zde naplněna v ryze amatérských podmínkách, i tak spolu prožijí intenzivní vztah založený na spikleneckém přátelství a sexu.

Emil Hakl: Umina verze
OneHotBook, 4 hodiny 34 minut.

Do hlubin osobnosti spisovatele

Carpenterův životopis J. R. R. Tolkiena vyšel poprvé v roce 1977 a dočkal se řady reedic. Je považován za autorizovanou biografii, protože vznikal v osobním kontaktu se samotným Tolkienem a jeho rodinou. Autor měl přístup k jeho pozůstalosti, zápiskům a korespondenci, hovořil s jeho přáteli.

Humphrey Carpenter: J.R.R. Tolkien: Životopis
Argo, 346 stran.

Vzpomínky na Havla

Schwarzenberg, Kubišová, Horáček, Duka, Pánek a mnoho dalších… Na tři desítky osobností vzpomínají ve velmi otevřených a obsáhlých rozhovorech na prezidenta, kamaráda, disidenta i šéfa. Proč měli Václava Havla rádi a co je na něm štvalo? Co s ním všechno zažili? Proč se neměl rád s Václavem Klausem? Jaký byl mukl?

Jan Dražan, Jan Pergler: Náš Václav Havel
Zeď, 383 stran.

Schwarzenberg, Kubišová, Horáček, Duka, Pánek a mnoho dalších… Na tři desítky osobností vzpomínají ve velmi otevřených a obsáhlých rozhovorech na prezidenta, kamaráda, disidenta i šéfa - Foto: archiv

Kdo koho dřív najde?

Další kniha z žánru rodinných dramat s příměsí thrilleru se odehrává v poklidném městečku, kterým před lety otřásla tragédie. Muž uspořádal večírek pro sousedy a pak zabil svou manželku a malou dcerku. Nyní ale vychází najevo, že dcera přežila a že žije v rámci programu na ochranu svědků na utajeném místě.

Michael Kardos: Dřív než ji najde
Mystery Press: 368 stran.

Tak trošku jiné dějiny

Věděli jste, že se Churchill během 2. světové války připravoval zaútočit na Německo pomocí biologických zbraní? Nebo že mozek Vladimira Iljiče Lenina je nakrájený na 30 000 tenkých plátků? Mistrovský vypravěč historických příběhů Giles Milton servíruje bizarní události z nedávné i vzdálenější historie, mnohdy jen těžko uvěřitelné, ale přesto pravdivé.

Giles Milton: Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci
Jota, 192 stran.

Český filmový magnát

Kniha vypráví o životě nejvýznamnějšího filmového producenta období první republiky a protektorátu, který vybudoval barrandovské ateliéry a stál u vzniku filmů jako Kristian, Noční motýl nebo Babička. Strýc exprezidenta Havla byl po válce zatracen, podobně jako jeho nejlepší přítelkyně Lída Baarová a Adina Mandlová.

Krystyna Wanatowiczová: Miloš Havel
Knihovna Václava Havla, 552 stran.

Bourne opět zachraňuje svět

Jason Bourne přijel do Moskvy na svatbu svého starého přítele, tajného agenta Borise Karpova. Do Ruska ho přilákala i tajemná mince, kterou mu ruský generál před časem poslal. „Je to záchranné lano, které může zabránit konci světa,“ vysvětlil mu Karpov.
Než však Bourne stihne rozluštit šifrované varování, svatební hostina se zvrhne v krvavou lázeň.

Robert Ludlum, Eric Van Lustbader: Bourneův rébus
Domino, 424 stran.

Od tmy ke dnu

V době prvních mrazů je v močálech na kraji města nalezeno tělo manželky lékaře Marka Diviše. Mezi obyvateli se začíná roztáčet kolotoč úvah a pomluv. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení stožárů v polích za městem. Román volně navazuje na prvotinu Do tmy, za niž autorka obdržela Magnesii Literu za prózu.

Anna Bolavá: Ke dnu
Odeon, 288 stran.

Tyranie 20. století

Intelektuál a historik přichází s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. 20 lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného. Prvotním impulsem k napsání eseje byla situace po zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Timothy Snyder: Tyranie: 20 lekcí z 20. století
Paseka / Prostor. 120 stran.

Osamělý lingvista obchází pohřby

Akademik a lingvista Jakop je osamělý, tak navštěvuje pohřby cizích lidí. Na smutečních hostinách díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti pokaždé vymyslí příběh, který jej k nebožtíkovi váže, a baví jím ostatní hosty. Sám je totiž z pletiva skutečných lidských vztahů vytržen a má jen jednoho přítele, jehož s oblibou cituje. Ovšem ten není z masa a kostí…

Jostein Gaarder: Loutkář
Plus, 248 stran.

Itálie v báječných 60. letech

Ve druhém dílu tetralogie Geniální přítelkyně je zachyceno období mládí dvou přítelkyň Eleny a Lily, objevování vlastního těla a sexuality. Toto téma rezonuje s historickým pozadím děje, s báječnými 60. lety, kdy se Itálie jakoby probouzí k životu, poznává zábavu, bezstarostnost, hmotný blahobyt (či alespoň jeho iluzi).

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně 2 – Příběh nového jména: Díl druhý
Prostor, 424 stran.

Nový Viewegh o empatii

Čtvrtá povídková knížka úspěšného spisovatele přináší směs pocitů a nálad, jejichž spojnicí je empatie. Mistr silné, mnohdy překvapivé pointy tentokrát nechává svou osvědčenou zbraň často oněmělou. Vzdává se toho, co je bezpečně efektní, ve prospěch toho, co je nebezpečně pravdivé.

Michal Viewegh: Bůh v renaultu
Druhé město, 192 stran.

Životní příběh silné ženy

Jak se člověk stane takovým, jakým je? Corinne byla vzhledem ke své tělesné výšce v dětství terčem posměchu spolužáků, kteří pro ni vymysleli přezdívku „Žirafa“. Navíc byla outsiderem jako dítě východoněmeckého otce ve švýcarské společnosti 60. a 70. let. Brzy se však naučila, jak z nepříznivého osudu vytěžit to nejlepší.

Corinne Hofmannová: Dívka se žirafím krkem
Ikar: 304 stran.

Nejkrásnější pověsti o obrech a trpaslících

Nejen hrady a zámky, ale i skály, rybníky a obyčejná stavení jsou opředeny kouzelnými pověstmi o tajemných obrech, trpaslících, vodnících, zbloudilých duších i strašidelných tvorech. Co skrývá podzemí hrádku Brdo a žije vodník v Jiřském rybníku? Jsou duchové na Sychrově? A co čerti ve mlýnech nebo obři ve skalách?

David Růžička: Obři, trpaslíci, vodníci a skryté poklady Alpress, 224 stran.

Akční špionážní thriller

Evropa se otřásá teroristickými útoky a hrozí, že teror bude za chvíli doslova na prahu Bílého domu. Je čas zahájit odvetnou akci pod taktovkou CIA. Proti bývalému příslušníkovi Navy SEALs se ale postaví eso v rukávu Kremlu, jenž žije jenom pro to, aby zabíjel. A pro splnění svého úkolu zabije tolik Američanů, kolik jich bude potřeba.

Brad Thor: Cizí agent
CPRESS, 352 stran.

12. května 2017